Nejlidovější a třetí nejznámější luhačovický pramen. To je Ottovka

Foto: Milan Mikšík
Nejlidovější luhačovický pramen, díky kruhovému pavilonu také symbol města. To je minerální pramen Ottovka! Díky zvýšenému obsahu jodu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků je jednou z nejúčinnějších minerálních vod v Evropě.

Takzvaným nejlidovějším luhačovickým pramenem je Ottovka, která je zároveň třetím nejznámějším ze všech 16 místních pramenů. Svůj název dostal pramen podle hraběte Otty Serenyiho (1855–1927). Poprvé byl pramen zachycen v roce 1905 v kamenném sklípku.

Kde Ottovku najdu?

Minerální pramen Ottovka vyvěrá na pravém břehu Horní Olšavy na úpatí svahu Malé Kamenné – o 10 metrů výše než ostatní luhačovické prameny. V roce 1929 vznikl nedaleko jeho vývěru kruhový pavilon, který navrhl architekt Skřivánek.

Na co pramen pomáhá?

Ottovka má zvýšený obsah jodu, železa, kyseliny borité a některých stopových prvků. Luhačovické minerální vody platí za jedny z nejúčinnějších v Evropě. Používá se k pitné léčbě a její vydatnost činí pouze 3 l/min. Pomáhají při lázeňské léčbě dýchacího ústrojí, pohybového ústrojí, trávicího ústrojí, oběhového ústrojí, cukrovky i rekondici po onkologické léčbě.

Hlavní partneři
Vincentka