Jak zpětně hodnotíte průběh onemocnění ve vašem případě?
Osobně bych ho charakterizoval jako středně těžký. V pracovní neschopnosti jsem byl dva měsíce, ale nejhorších bylo prvních čtrnáct dní, kdy jsem měl velmi vysoké horečky až ke čtyřiceti stupňům. Spolykal jsem i třeba sedm paralenů, ale teplotu se nedařilo ničím srazit, z čehož jsem byl velmi vyčerpaný. Trvalo to velmi dlouho. Já předtím nebyl třicet let nemocný, nepatřím mezi rizikovou skupinu, a přesto jsem byl s těžším průběhem odvezen do Všeobecné fakultní nemocnice na plicní oddělení. Měl jsem deformovanou chuť i čich a bolelo mě celé tělo. S dýcháním jsem ale navzdory nálezu na plicích velké obtíže neměl.
To je relativně neobvyklé, většina pacientů si stěžuje právě na obtíže s dýcháním.
Tak z postele se mi dýchalo dobře (smích). Dokonce jsem odmítl i kyslík. Dýchací problémy jsem pocítil až poté a přetrvávají u mě již tři měsíce.
Jaké další potíže Vás dnes ještě trápí?
Občas mě přepadne záchvat kašle. To je velmi nepříjemné a zejména v dnešní době mě pak lidé sledují s hrůzou v očích. Sice si držím rozestupy, ale kašel v současné době je takový nepěkný a ani osobní pocit z toho není dobrý. A také cítím, že fyzička šla dolů, snažím se trochu cvičit doma, ale při větší námaze se mi špatně dýchá. Obzvlášť při chůzi do schodů se zadýchávám a to mnohem více než před onemocněním. Postupně se to ale lepší.
Jak jste vlastně přišel na to, že byste se mohl doléčit v lázních?
Zjistil jsem, že přímo v propouštěcí zprávě z nemocnice jsem měl napsané doporučení na rekonvalescenci v lázních. Praktická lékařka mi vypsala žádost, kde jsem si mohl vybrat nejen místo, ale i lázeňskou společnost, ve které chci pobyt absolvovat. Ta mi poté byla vcelku rychle schválena pojišťovnou. A následně mě kontaktovaly lázně s datem nástupu.
Proč jste si vybral právě Lázně Luhačovice, a. s.?
Jednak to tu dobře znám, mám poblíž rodinu a na druhou stranu mají tyto lázně obecně dobré jméno. Obvodní lékařka mi dala na výběr mimo jiné právě Luhačovice s tím, že s léčbou dýchacích problémů mají dlouholetou zkušenost, a tak jsem vůbec neváhal.
Jak probíhal nástup a jaké procedury jste už absolvoval?
V Luhačovicích jsem zatím pár dní, ale mé očekávání se naplnilo. Co se týče péče, jsem velmi spokojen. Při vstupní prohlídce, která je opravdu komplexní, tedy nejen na dýchací problémy, pan primář Hnátek samozřejmě zjistil, že mám i artrózu kolene. A tak mi automaticky předepsal i léčebné kúry na řešení artrózních problémů. Bylo to velmi nečekané, ale milé, že si zde vyléčím vlastně i další zdravotní potíže a nejen ty, kvůli kterým jsem přijel. I za ten krátký čas pociťuji, že inhalace i koupele s uhličitou vodou mým plicím prospívají. Všichni jsou tu ochotní a vstřícní. A i to prostředí je zde moc pěkné. Procházka Luhačovicemi je sama o sobě blahodárná.
Je nějaká ráda, kterou byste dal ostatním, kteří o po covidové léčbě v lázních uvažují?
Jednoznačně lázeňskou léčbu mohu doporučit! Obecně si myslím, že při jakémkoliv onemocnění je rehabilitace velmi důležitá. Jakkoliv máte v nemocnici veškerou péči, kterou vám mohou dát, tak po propuštění praktický lékař nemá šanci s vámi nějak více pracovat. Vůbec v současné situaci jsou přetížení a dají vám pouze nějaká doporučení. V lázních s vámi pracují každý den. Jednoznačně od toho očekávám doléčení a doporučuji to každému. Dle mého názoru je důležitá i psychická rekonvalescence a tady si opravdu odpočinete. Můžete se soustředit skutečně na sebe, na své tělo a doléčení.
Děkujeme za rozhovor.
BOX ODBORNÍKA: Nejen inhalace, ale i dechová gymnastika
Mezi nejdůležitější procedury u postcovidových pacientů bych zařadil inhalace přírodní minerální vodou, které mají tzv. „mukolytický efekt“, to znamená, že rozpouštějí hlen v dýchacích cestách. Umožňují lidem pročistit dýchací cesty, odkašlat a tím se zvětšuje funkční kapacita plic. U nás v Luhačovicích využíváme přírodní minerální vody, které mají vysoký obsah oxidu uhličitého. Dále je to celá škála fyzioterapeutických metod, při kterých s klienty cvičíme či trénujeme dechovou gymnastiku. Při ní fyzioterapeut instruuje pacienta ke správnému dýchání a plnému bráničnímu dechu, který umožňuje prodýchat všechny plicní laloky, zkvalitní okysličení krve a umožní tak zbavit se zbytku zánětu v plicních tkáních. V průběhu pobytu si tak pacienti osvojí nejen dechovou gymnastiku, ale i léčebný tělocvik, tedy rehabilitační techniky, díky kterým pak může v regeneraci plic pokračovat i v domácím prostředí.
MUDr. Petr Pšenica,
primář Lázní Luhačovice, a. s.