Postcovidovou léčbu využilo v luhačovických lázních už téměř 2000 pacientů

Foto: Lázně Luhačovice, a.s.
Už je to více než rok, co do luhačovických lázní přijel na postcovidovou léčbu první pacient. Od té doby lázeňských služeb využilo téměř 2000 lidí, kteří se sem přijeli zotavovat po těžkém průběhu covidu.

Obavy z neznámého a nejistota. Takové pocity zažívali v Lázních Luhačovice v prvním „covidovém“ roce 2020. Návštěvnost tehdy prudce klesala, příjmy byly nestálé a lázně se dokonce musely na několik týdnů zavřít. Po krátkém letním oživení přišla další vlna a řada restrikcí, které se negativně odrážely v provozu lázní.

Na počátku roku 2021 naše lázně našly přirozenou roli v boji s pandemií. Staly se místem následné rehabilitace a léčby postcovidových pacientů a později k nám začali přijíždět vyčerpaní zdravotníci na rekondiční pobyty,“ říká generální ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.

V obou letech lázně pocítily úbytek dětských pacientů, kteří se v Luhačovicích léčí s onemocněními dýchacích cest, a výrazný pokles zaznamenaly také u zahraničních hostů. „Na druhou stranu se zvýšil zájem Čechů o zdraví a prevenci,“ dodal Dědek.

Jako jeden z prvních postcovidových pacientů se do Lázní Luhačovice přijel léčit v lednu 2021 pan Jan Procházka, který kvůli těžkému průběhu covidu skončil v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče pražské Thomayerovy Nemocnice napojený na kyslík. „Po návratu domů z nemocnice jsem byl i nadále tak slabý, že jsem stěží došel na toaletu pár metrů od postele. Když jsem byl na kontrole u plicní lékařky, sama mi doporučila doléčení v luhačovických lázních,“ popisuje Jan Procházka.

V lázních Jan Procházka absolvoval inhalace, uhličité koupele, dechová cvičení a rehabilitaci ve formě procházek na čerstvém vzduchu. Dnes, více než rok po lázeňské léčbě, se mu už daří dobře. „Moje plicní lékařka mi přibližně tři čtvrtě roku po pobytu v lázních řekla, že plíce už nevykazují žádné viditelné poškození, a není tedy potřeba docházet na další kontroly. Podle mého názoru mi pomohla hlavně včasná lázeňská léčba,“ myslí si Jan Procházka.

Pacienti po prodělaném covidu přijíždí do lázní především s tím, že se jim špatně dýchá, trápí je dušnost, neustupující kašel, přetrvávající porucha chuti a čichu, únava, bolest svalů, porucha soustředění, nespavost a celkově zhoršená kondice. „K léčbě využíváme osvědčené postupy obvyklé u onemocnění dýchacích cest a pochopitelně i naše zkušenosti s léčbou těchto nemocí,“ uvádí hlavní lékař luhačovických lázní Jiří Hnátek.

Mezi nejdůležitější procedury u postcovidových pacientů se řadí inhalace přírodní minerální vodou. „Rozpouštějí se tak hleny v dýchacích cestách a zároveň dochází ke zklidnění zánětlivě změněné sliznice. Dále je to celá škála fyzioterapeutických metod, při kterých s klienty cvičíme či trénujeme dechovou gymnastiku. Výsledkem léčby u nás je ve většině případů zlepšení tělesné kondice a může se též zlepšit funkční kapacita plic, pokračuje Hnátek.

Jeho slova potvrzuje i paní Vladimíra Zacharová, která se v lednu léčila po covidu-19 v Luhačovicích. „Dušnost a velká slabost. Tyto problémy mě doprovázely ještě měsíc po propuštění z nemocnice, kde jsem skončila po 14 dnech domácí léčby covidu, protože tato nemoc mi vytvořila silný zápal plic, se kterým mi museli pomoci v nemocnici. Cítím, že mi pomohly především inhalace. Přibližně po týdnu se mi začalo ulevovat,“ popisuje Vladimíra Zacharová.

Přírodní minerální vody nepůsobí blahodárně jen na dospělé. „Léčebné pobyty po prodělaném covidu absolvují i děti, i když v menších počtech než dospělí. Postupy léčby jsou prakticky stejné jako u dospělých jedinců – inhalační terapie, pohybová léčba a dechové rehabilitace,“ zakončil Jiří Hnátek.

Hlavní partneři