Festival, který letos vstupuje už do svého 30. ročníku, se bude konat v termínu od 11. do 15. července. Také tentokrát zůstane věrný své tradici a hlavnímu záměru, a to představit život a tvorbu skladatele Leoše Janáčka, který se opakovaně vracel do zdejších lázní.
„Jubilejní ročník bude zahájen v úterý 11. července dílem z jeho vrcholného období – Glagolskou mší, kterou začal komponovat v roce 1926 v Luhačovicích. Tato bude uvedena na Lázeňském náměstí v podání sólistů – Pavly Vykopalové, Marie Vrbové, Petra Levíčka a Václava Jeřábka, Českého filharmonického sboru Brno a Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Leoše Svárovského,“ zmínila jeden z hlavních „taháků“ manažerka festivalu Milena Hrbáčová a dodala, že při slavnostním zahajovacím koncertě dále zazní slavná Dvořákova Symfonie č. 9 e-moll „Z Nového světa“.
K Leoši Janáčkovi se bude vztahovat také výstava, kterou nově připravila Nadace Leoše Janáčka a TIC Brno, s názvem Janáčkovy cesty. Ta prostřednictvím historických snímků představí hudebního skladatele na cestách za provedením svých děl, za studiem lidových písní a tanců, ale také za odpočinkem. Výstava bude umístěna po celý měsíc červenec v hale Vincentka.
V dalších festivalových dnech se v Lázeňském divadle publiku představí virtuózní klarinetista Irvin Venyš s Komorní filharmonií Pardubice pod vedením dirigenta Marka Štilce, Smetanovo trio ve složení Jan Talich – housle, Jan Páleníček – violoncello a Jitka Čechová – klavír, jež má na svém kontě řadu významných ocenění, a Petr Nouzovský, který se řadí mezi nejlepší evropské violoncellisty, společně se slovenským komorním orchestrem Slovak Sinfonietta ze Žiliny s dirigentem Adamem Sedlickým.
Závěr festivalu bude patřit skvělému pražskému baroknímu souboru Collegium Marianum společně s flétnistkou Janou Semerádovou a barokním fagotistou Ondřejem Šindelářem, kteří rozezní krásné a důstojné prostory kostela Svaté Rodiny v sobotu 15. července.
„Celková dramaturgie festivalu, koncipovaná jak pro náročné posluchače, tak pro lázeňské hosty a děti, nabídne bohatý program se širokým rozpětím vzniku skladeb i rozmanitostí žánrů, např. A. Vivaldi, F. Jiránek, G. A. Brescianello, J. Haydn, J. Mysliveček, W. A. Mozart, O. Respighi, P. I. Čajkovskij, L. Janáček, B. Martinů, G. Holst a další,“ upřesnila Hrbáčová.
V doprovodném programu bude mít svoje místo i barevný a pestrý moravský folklór, jenž tolik inspiroval a svým způsobem si i podmanil samotného Janáčka. „Ani při jubilejním ročníku nebude zapomenuto na děti, pro které bude připraveno v týdnu od 10. do 14. července pokračování týdenního interaktivního workshopu Dobrodružství s Bystrouškou pod vedením Lenky Psotové a Jitky Dulíkové Gottfriedové,“ dodala manažerka festivalu.