Ředitel lázní Jiří Dědek: Mám radost, že se kultura do Luhačovic vrátila v plném rozsahu

Ředitel Lázní Luhačovice a.s. Jiří Dědek. Foto: Lázně Luhačovice a.s.
Léto už naplno vtrhlo také do nejnavštěvovanějších lázní na Moravě. O tom, jaké tam budou nejbližší měsíce, jsme si povídali s mužem nejpovolanějším – ředitelem Lázní Luhačovice a.s. Jiřím Dědkem.

Podepsal byste se pod slova Fráni Šrámka: léto budiž pochváleno? Aneb – máte toto roční období v oblibě?

Léto mám rád – ale velká vedra rád nemám. Je spojené s časem dovolených, odpočinku, koupání a grilování. Je více času být s rodinou, přáteli a kamarády. Na druhou stranu jsem také rád, že se roční období střídají. Asi bych nechtěl, aby léto trvalo 21 let jako na planetě Uran!

Léto v Lázních Luhačovice bude jaké? Pro vás a kolegy jistě i pracovní… co se bude dít v tomto směru?

Ano, léto je pro nás pracovní. Okolo šesti stovek spolupracovníků se v těchto týdnech stará, aby léčba, poznávací dovolená, wellness víkendy nebo třeba zájezd do okolí probíhal ke spokojenosti našich hostů.

Do otevření Slunečních lázní zbývají už jen měsíce. Věříme, že po dokončení rekonstrukce vznikne komplex, který si žádný návštěvník nenechá ujít. I když se nejvíc mluví o nově vznikající expozici, nabídne areál také zajímavá místa k podnikání. Může se jednat o výjimečný gastronomický koncept nebo i prodej lokálních produktů. Do výběrového řízení přijímáme přihlášky až do konce září. Slunečním lázním bychom chtěli vdechnout stejný život jako se nám to podařilo u kolonády před čtyřmi lety.

Nerad bych zapomněl na pozvánku do nově zrekonstruovaného Aperitivo baru Smetánka v hotelu Dům B. Smetany. A proč Aperitivo? Podobně jako Italové bychom chtěli i u nás hostům příjemně vyplnit odpolední čas před večeří sklenkou prosecca a uzobáváním delikates. Chtěli bychom tento kulturní fenomén setkávání s přáteli přenést i k nám.

Lázeňské léto bývá přebohaté na kulturu, kterou akci máte nejraději, aniž bychom pomíjeli spoustu dalších?

Především mám radost, že se již kultura do Luhačovic vrátila v plném rozsahu. Každý rok se nejvíc těším na koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR, která se konala před pár dny. Přehlídková jednotka Hradní stráže se do Luhačovic vrátila po několika letech a připravila si pro nás skutečně atraktivní choreografii se zbraněmi. Letos se konal jubilejní 25. ročník a musím se přiznat, že jsem byl snad na všech.

Od 11. července si určitě nenechám ujít Festival Janáček a Luhačovice, který se bude konat již potřicáté. Hned první večer na Lázeňském náměstí zazní jedno z nejlepších děl symfonické tvorby všech dob Dvořákova Symfonie Z Nového světa a světoznámá Janáčkova Glagolská mše, kterou začal komponovat při lázeňském pobytu v Luhačovicích téměř před sto lety.

Vzpomenout musím také tradiční Dny slovenské kultury, které letos proběhnou na přelomu srpna a září.

Představte si, že je vše jinak, Jiří Dědek je Lázněmi Luhačovice nedotčen, společného s nimi nemá vůbec nic a chce tam řekněme s partnerkou na dovolenou… jak dlouhou byste ji zvolil, kde byste třeba rádi bydlel a co si zálibně prohlížel?

Myslím, že propojení Jurkovičovy architektury s Luhačovicemi je docela známé, proto bych si vybral právě Jurkovičův dům. Délka by byla minimálně týden, který bychom strávili nejen relaxací při procedurách, dobrém jídle a procházkami lázeňským parkem, ale určitě bychom poznávali i zajímavá místa v okolí. Termín bychom zvolili tak, abychom přijeli v době konání nějakého festivalu. Třeba divadelního.

Je čas dovolených, tu si vybírá i generální ředitel. Bere si s sebou i pracovní povinnosti, anebo je umí na určitou dobu úplně upozadit, či dokonce vymazat z mysli?

Ano, blíží se i mně dovolená a musím se přiznat, že se od pracovních povinností nedokáži odtrhnout. Zároveň se snažím řešit jen věci, které mají větší přesah a v rámci běžného provozu se plně spoléhám na své kolegy, kteří věci řeší a musí umět řešit i bez mého zásahu. Takže i na dovolené jsem průběžně v kontaktu, ale zároveň se ji snažím užít naplno.

Jinak, kam se chystáte na dovolenou, dáváte přednost poklidu, anebo bude „rozpohybovaná“?

Letos je to jednoduchá odpověď – bude to „tak i tak“. První týden v červenci jedeme s manželkou do Slovinska do Julských Alp k řece Soča a tohle bude ta rozpohybovaná a poznávací dovolená. A v měsíci srpnu poletíme, i s jednou z našich dcer, na týden do Řecka k moři, kde to bude asi více o pobytu na jednom místě. Ale to myslím stejně nevydržíme, tak si půjčíme auto a vyrazíme také za místními památkami či gastronomickými zážitky. A někde mezi tím doufám, že mi zbude čas na chvilku rybaření, kdy dokážu skutečně na pár hodin vypnout a jen pozorovat přírodu a někdy možná i ulovit nějakou tu rybu.

Hlavní partneři
Vincentka