Ředitel lázní Jiří Dědek: Stále více Čechů považuje lázně za ideální místo pro tuzemskou dovolenou

Ředitel Lázní Luhačovice a.s. Jiří Dědek. Foto: Lázně Luhačovice a.s.
Prakticky celý svůj dosavadní profesní život spojil s Lázněmi Luhačovice a.s. Jejich generální ředitel Jiří Dědek může hodnotit pomalu vrcholící rok 2022.

Jak hodnotíte rok 2022 dosud z pohledu vašich klientů, ekonomicky i třeba využití ubytovacích kapacit?

Obsazenost našich kapacit a úroveň zakázky zatím ještě nedosahuje úrovně roku 2019, tedy období před covidovými opatřeními. Předpokládáme, že celkový počet hostů se bude blížit třiceti tisícům. V posledních letech jsme zaznamenali pokles zahraničních hostů, i když Slováci se k nám postupně vracejí. Na druhou stranu se zvýšil zájem Čechů o zdraví a prevenci. Stále více považují lázně i za ideální místo pro hlavní tuzemskou dovolenou. Přibývá i krátkodobých pobytů, a to nejen víkendů, ale i cenově výhodnějších pobytů během pracovního týdne. Zároveň nás těší i zájem o pobyty v příštím roce, jejichž předprodej právě vrcholí.

Jaký dopad má strašák energetický?

Růst cen energií a zdražování mnoha dalších komodit se dotýká i naší společnosti. Každý měsíc je jiný, ale v průměru jsou naše provozní náklady za deset měsíců letošního roku o 15 až 20 % vyšší. Náklady na energie jsou 2,5 krát vyšší než v minulých letech. V cenách pobytů se tato skutečnost musí také odrazit. Meziroční zvýšení cen se bude pohybovat okolo deseti procent. Nicméně kvalita lázeňské péče pro naše pacienty a hosty však nebude nijak dotčena a všem garantujeme poskytnutí služeb v odpovídajícím rozsahu.

Hledáte cesty, jak ušetřit?

Zabýváme se tím již od začátku letošního roku. Konkrétně se jedná o výměnu žárovek a jejich nahrazení LED žárovkami, nákup úspornějších lednic a mrazáků, montáž účinnějšího těsnění oken. Do konce roku instalujeme na jednom našem objektu solární panely a další realizace připravujeme.

Bude mít současná ekonomická situace vliv na snižování počtu zaměstnanců?

I když není současná situace jednoduchá, propouštět nebudeme. Všem sezónním pracovníkům ale nemůžeme garantovat prodloužení pracovních smluv hned od ledna 2023.

Můžeme dementovat uzávěry léčebných zařízení po Novém roce či v zimě?

Skutečně se před pár týdny v médiích objevila informace, že řada lázeňských zařízení zvažuje, že nebude od ledna 2023 přijímat k léčbě pacienty zdravotních pojišťoven. Svaz léčebných lázní ČR, jehož členem je i naše společnost, se od těchto zpráv distancoval. Chtěl bychvšechny naše pacienty ujistit, že naše akciová společnost v současné době léčí pacienty zdravotních pojišťoven a bude je přijímat bez omezení i od ledna 2023. Například naše největší hotely Palace a Morava zahajují provoz již od 2. ledna 2023. Další hotely a penziony budeme postupně otevírat podle aktuální situace. Se zahájením provozu dětských léčeben počítáme od začátku února.

Jak to vypadá s obnovou Vodoléčebného ústavu, to je jedna ze stěžejních současných investičních akcí…

S obnovou Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní jsme začali v březnu 2021. Hlavním cílem je především záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče, které je navrženo na Národní kulturní památku České republiky. Předpokládáme, že v roce 2023 bude dokončena přeměna celého komplexu na muzeum skladatele Leoše Janáčka, který v lázeňském městě často pobýval, a Dušana Jurkoviče, jehož stavby ovlivnily vzhled Luhačovic.

Co bude s původním venkovním bazénem?

Původní venkovní bazén, který ke svému účelu sloužil ještě do poloviny devadesátých let, se také stane součástí expozice. Vedle muzeálních expozic, které budou unikátním dokladem lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století, a zázemí pro konání kulturních akcí nabídne areál kavárnu, občerstvení, obchůdky s regionálními produkty a především neopakovatelné historické kulisy. Očekáváme, že investiční náklady projektu velmi výrazně překročí stamilionovou hranici. Na přelomu dubna a května byla provedena výměna pramenní vázy v altánu Ottovky. Nové „srdce“ jednoho z nejznámějších luhačovických pramenů je vyrobeno z umělého kamene tzv. teraca. 

Pokračování rozhovoru s Jiřím Dědkem přineseme za týden – ve středu 14. prosince.

Hlavní partneři
Vincentka