Sbírka pomůže zachránit Starý Světlov

Starý Světlov. Foto: Slávek Hanáček
Zřícenina hradu Starý Světlov by se měla brzy dočkat dalších záchranných prací. Obec Podhradí u Luhačovic, v jejímž katastru se historická památka nachází, zahájila na začátku dubna sbírku, která pomůže financovat další konzervační opravy.

Prosím všechny, kdo mohou přispět, aby podpořili druhou etapu záchranných prací, které budou zaměřeny na hlavní palác hradu. Předpokládané náklady jsou ve výši 466 tisíc. Svůj příspěvek na sbírku lze zaslat na transparentní účet č.: 297656026/0300, nebo případně složením hotovosti na pokladně obecního úřadu Podhradí,“ uvedl starosta Podhradí František Koudelka. Plánované opravy navazují na I. etapu, kterou se podařilo uskutečnit v roce 2013 za cca 990 tisíc korun.

Starý Světlov je významnou historickou památkou našeho území a zároveň oblíbeným místem jak u místních, tak i návštěvníků regionu. Sbírku na další obnovu Starého Světlova proto taky podpoříme,“ sdělil starosta Luhačovic Marian Ležák. Jak doplnil starosta Podhradí František Koudelka, další finanční podpora je už vyjednána také se městysem Pozlovice a s obcemi Provodov a Horní Lhota.

Památkáři doufají, že se v průběhu záchranných prací podaří objevit další historicky cenné zbytky hradu, stejně jako tomu bylo v roce 2013, kdy se úspěšně zakonzervovala velká část hradní zříceniny. Také při záchraně někdejšího hlavního paláce bude součástí odkrytí zdiva od staletých nánosů, tedy jejich částečné vykopání. „Předpokládáme, že se během prací objeví i některé historicky cenné zbytky kleneb a získáme další cenné informace o celé stavbě. Hlavním cílem prací je ale ochránit původní středověké zdivo,“ uvedl památkář Radim Vrla.

Po realizaci dalších záchranných prací tak bude původní hrad pro všechny návštěvníky ještě patrnější, odkryjí se zajímavá historická fakta a památka dále získá na turistické atraktivitě.

Hlavní partneři