Sluneční lázně už jsou téměř jako nové. Vznikne zde muzeum lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vznikne nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.

Areál Slunečních lázní byl postaven na počátku 20. století podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Svou největší slávu zažil v období první republiky, kdy se zde hosté léčili, koupali a slunili. Poté ale začali dávat přednost modernějším budovám a historický areál začal postupně chátrat.

V březnu roku 2021 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce objektu, a tak se toto významné místo bude moci už brzy zařadit mezi turisticky atraktivní lokality Luhačovic. Nejzásadnějších zásahů se dočkal historicky a architektonicky nejhodnotnější centrální Vodoléčebný ústav, menšími úpravami prošly Říční a sluneční lázně, Sirné a slatinné lázně a technický objekt bývalé kotelny a prádelny.

Z nevyužívaných lázeňských objektů vznikne muzejní expozice sloužící jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Expozice bude návštěvníkům k dispozici v rámci tří prohlídkových okruhů. První bude věnován historii Vodoléčebného ústavu, osobnosti Dušana Jurkoviče a dílu Leoše Janáčka. Druhý návštěvníky provede expozicí Říčních a slunečních lázní a součástí třetího okruhu bude depozitář lázeňských technologií a také expozice teplomilných rostlin.

Unikátní bazén napájený místní říčkou zůstane součástí odpočinkové zóny ve druhém prohlídkovém okruhu. Ke koupání již sloužit nebude. „Svou funkci neplnil od 90. let. Vznikne zde relaxační zóna, z bazénu bude biotop,“ informovala ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová.

Kromě standardního návštěvnického využití bude areál také poskytovat zázemí pro konání výstav a dalších programů Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích jsou výjimečným dílem architekta Dušana Jurkoviče a po zdařilé obnově aspirují na statut národní kulturní památky. Jsem proto velmi ráda, že právě zde bude mít krajem zřizované Muzeum jihovýchodní Moravy vyčleněno jedno patro, kde bude moci pořádat výstavy,“ uvedla radní Zlínského kraje pro kulturu Zuzana Fišerová s tím, že ročně tu mají být k vidění minimálně tři různé expozice.

Zrekonstruovaný areál Slunečních lázní by se měl otevřít na jaře, ještě před zahájením sezony. Celkové náklady na rekonstrukci přesáhnou 150 milionů korun, polovinu pokryjí evropské dotace.

Hlavní partneři