Do letošního ročníku soutěže bylo přihlášeno celkem 62 staveb, z nichž 18 soutěžilo v kategorii Stavby občanské vybavenosti. To z tohoto ročníku činí nejsilněji obsazený za posledních 22 let.
„Velice si vážím tohoto ocenění, vnímám jej jako velké ohodnocení práce kolegů, dodavatelské firmy, architekta a všech dotčených orgánů. Věřím, že areál Slunečních lázní se stane novým lákadlem pro návštěvu Luhačovic. Hlavním cílem obnovy Vodoléčebného ústavu a Říčních a slunečních lázní byla záchrana výjimečného architektonického díla Dušana Jurkoviče,“ uvedl generální ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.
Obnovený areál Slunečních lázní vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Srdcem areálu je restaurovaný objekt Vodoléčebného ústavu s expozicí věnovanou historii místa, dílu slovenského architekta Dušana Jurkoviče a také vztahu hudebního skladatele Leoše Janáčka k Luhačovicím.
Dominantou hlavní prohlídkové trasy je zrestaurovaná Jurkovičova Odpočívárna vybavená replikami původního mobiliáře z roku 1902. Druhé podlaží je věnováno Leoši Janáčkovi a jeho tvorbě s možností poslechu hudebních ukázek včetně televizního záznamu Glagolské mše.
Bývalá plovárna s bazénem a kabinkami byla funkční až do roku 1995. Po rekonstrukci již bazén neslouží ke koupání, ale vznikl zde okrasný biotop. Celý areál má ambici stát se dalším turisticky atraktivním místem Luhačovic.
„Kromě standardního návštěvnického využití by měl poskytovat ideální zázemí pro konání kulturních akcí pro dospělé i děti, tematické dny a výstavy,“ dodává ředitelka Slunečních lázní Hana Felcmanová.
Rekonstrukce probíhala v letech 2021 – 2024 a zahrnovala obnovu Vodoléčebného ústavu, Říčních a slunečních lázní, Sirných a slatinných lázní a dalších technických objektů. Celková investice přesáhla 150 milionů korun, z toho přibližně 70 milionů pokryly dotace.
Luhačovicím se dařilo i v kategorii Realizace projektů měst a obcí, kde si hlavní cenu odnesla rekonstrukce Sokolovny.