Tradiční Otevírání pramenů bude pouze symbolické a v jiném termínu

Tradiční Otevírání pramenů bude pouze symbolické a v jiném termínu. Foto: Lázně Luhačovice
Oblíbené Otevírání pramenů, které každoročně zahajuje lázeňskou sezónu v Luhačovicích, se letos v obvyklém termínu neuskuteční. Zatím není jasné, kdy se tradiční akce bude konat, jasné je pouze to, že svěcení pramenů bude pouze symbolické...

I přes postupné rozvolňování protipandemických opatření současná situace stále neumožňuje pořádání kulturních akcí pro veřejnost v takovém rozsahu, jak jsme byli v předešlých letech zvyklí. Aktuální situace tak bude mít negativní dopad i na konání tradičního Otevírání pramenů, které se v Luhačovicích obvykle koná o druhém květnovém víkendu. Na oblíbené zahájení lázeňské sezóny pravidelně přijíždějí tisíce návštěvníků, ale letos se podobně jako v loňském roce programy v obvyklém termínu konat nebudou.

Velice nás to mrzí, ale současné podmínky nám bohužel neumožňují uskutečnit připravovanou akci, která se měla konat ve dnech 7. – 9. května. Nemůže se teď uskutečnit ani ve zkrácené formě, protože ani to nám neumožňují aktuálně platná omezení. Kvůli charakteru akce a nejistotě v uvolňování opatření není zatím možné stanovit ani náhradní termín,“ vysvětlila za organizátory ředitelka Městského domu kultury Elektra Hana Slováková.

Otevírání pramenů, které pravidelně pořádá město ve spolupráci s řadou partnerů, mělo i letos nabídnout bohatý program. Ten zahrnuje každoročně nejen samotný nedělní krojovaný průvod spojený se svěcením pramenů, ale i celou řadu kulturních vystoupení, jarmark, přehlídku automobilových veteránů, promenády v historických kostýmech a další doprovodné programy.

Svěcení pramenů bude mít letos pouze symbolickou podobu a uskuteční se za neúčasti návštěvníků. Prameny by se měly otevřít hned, jakmile to situace dovolí. „Akce ale zřejmě proběhne jen v minimálním symbolickém rozsahu a obdobně jako v minulém roce s největší pravděpodobností i tentokrát bez přítomnosti široké veřejnosti,“ nastínila Slováková.

S konáním dalších oblíbených akcí, které jsou s Luhačovicemi nerozlučně spjaty, to už ale přece jen vypadá optimističtěji. „Věříme, že s postupným zlepšováním situace a uvolňováním opatření se bude moci v obvyklém termínu i rozsahu uskutečnit například červencová Luhačovická pouť a snad i různé dřívější akce. Až to bude možné, samozřejmě na všech programech návštěvníky rádi přivítáme,“ doplnila Slováková.

Hlavní partneři
Vincentka