U luhačovické Šťávnice se přemnožily nutrie. Nekrmte je, zní z města

Foto: Redakce Luhačovice
U řeky Šťávnice v Luhačovicích se přemnožila nutrie říční. Tento druh hlodavce svou roztomilostí láká zejména rodiče s dětmi, kteří jej často hladí a krmí. Luhačovická radnice však apeluje na veřejnost, aby tak nečinila. Zvyšující se počet nutrií je totiž značně nežádoucí.

Nutrie říční patří mezi nepůvodní druhy živočichů a její výskyt, nejen na území celé České republiky, je nežádoucí. Její domovinou je Jižní Amerika. Nutrie v našich končinách vytlačují původní druhy živočichů, narušují břehy a hráze vodních toků a nádrží budováním nor a přenášejí nemoci.

Nutrie nemají přirozené nepřátele a vyznačují se velkou množivostí. K tomu přispívá právě krmení zvířat ze strany veřejnosti, ke kterému v poslední době dochází zejména u luhačovické řeky Šťávnice. Město proto vyzývá obyvatele, aby nutrie nekrmili a ani se jich nedotýkali.

Veterináři upozorňují, že nutrie mohou na člověka dokonce zaútočit, když se cítí v ohrožení. Právě kousnutí pak může způsobit bakteriální infekci. „Někdy se však tato výzva setkává i s kritikou veřejnosti, která problematiku nezná, ale zde jde hlavně o prevenci. Roztomile působící zvířátka si na veřejnost zvykla a jsou lákadlem pro rodiče s dětmi, kteří je krmí,“ upozornila tisková mluvčí Luhačovic Hana Srncová.

Akce v Luhačovicích

Poutníci
Varmužova cimbálová muzika a Děcka ze Skoronic
Luhačovické řezbářské sympozium
Den pro PAHOP
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka