Ve čtvrtek začíná tradiční folklorní festival Písní a tancem

Foto: FB Písní a tancem
Už zítra ožijí Luhačovice tradičním folklorním festivalem Písní a tancem. V pořadí 31. ročník přehlídky malých tanečníků a zpěváků nese tentokrát podtitul Kde domov můj? Festival potrvá až do neděle 17. září.

Téma hledání nového domova zastoupí na festivalu jak domácí soubory z Česka, tak i ze zahraničí. „Rozhodně stojí za zmínku soubor Češka Beseda z chorvatského Međuriće, který hrdě vystupuje v původních kyjovských krojích a snaží se český folklor zachovávat stovky kilometrů od své původní domoviny,“ řekl předseda spolku Kulturní Luhačovice a hlavní organizátor akce Karel Ročák.

Dále se představí židovský soubor Yocheved z Třebíče nebo řecký Antigoni z Krnova. „Jde o děti od pěti let, čtvrtou generaci řeckých emigrantů,  kteří po válce přišli do Československa,“ přiblížil Ročák.

Českou republiku bude reprezentovat Jitřenka z Českého Krumlova a Kosiska z Ratiboře. Chybět nebudou ani FS Malé Zálesí, FS Leluja a Dětská skupina žáků ZŠ Dolní Lhota, protože právě oni jsou na Luhačovickém Zálesí doma.

Organizátoři připravili bohatý doprovodný program. Kromě tradičního vyhlášení vítěze celonárodní soutěže Vesnice roku, které je na programu v sobotu 16. září, se návštěvníci mohou těšit například na tvořivé dílny nebo táborák.

Nechceme, aby festival byl jen prezentací dětského folkloru, ale především pro děti, aby si jej prožily. Proto bude součástí festivalu i dětská beseda u cimbálu, kde se malí folkloristé mohou seznámit a navzájem se naučit tance svých regionů. A není to jen pro „souboráky“, ale budeme velmi rádi, když se přidají i další děti, které s lidovými soubory nevystupují,“ dodává Ročák.

Hlavní partneři