Postcovidový či Kawasaki syndrom u dětí, význam očkování u dětské populace včetně covid-19. Také tato témata budou obsahem 26. Luhačovických pediatrických dní, které se dlouhodobě řadí k nejdůležitějším odborným kongresům pořádaným Lázněmi Luhačovice. Letošní témata jsou navíc vzhledem k současné epidemické situaci velice aktuální.
Nosným tématem letošního ročníku je očkování u dětí, a to včetně očkování na covid-19. „Pro dosažení kolektivní imunity je potřeba naočkovat 80 až 85 % celé populace, tedy včetně dětí. Ve věku 12 až 15 let je naočkováno dvěma dávkami asi 30 % dětí, což je málo. Navíc zatím stále čekáme na schválení vakcíny pro děti od pěti let. V současné době se děti očkují nejčastěji ve veřejných očkovacích centrech a minimálně u svých praktických dětských lékařů, například v Brně jde pouze o jednu lékařku,“ uvádí Hana Hrstková z Pediatrické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno, která je zároveň garantem akce.
Podle Hany Hrstkové je pro děti výhodnější variantou očkování u jejich lékařů, protože právě ti dobře znají celkový stav dítěte včetně rodinné anamnézy a mohou tak lépe rodině argumentovat o významu očkování.
O prvním listopadovém víkendu se ve Společenském domě uskuteční také Luhačovické dny – tradiční setkání odborníků z pneumologie. V pořadí již 27. ročník organizují Lázně Luhačovice ve spolupráci s Českou společností alergologie a klinické imunologie a Českou pneumologickou a ftizeologickou společností.
„Všech akcí se pravidelně účastní také lékaři i zdravotní sestry z naší společnosti, pro které jsou přednášky a zkušenosti předních odborníků z celé republiky vítaným zdrojem aktuálních informací, které mohou využít ve své každodenní praxi,“ říká generální ředitel Lázní Luhačovice Jiří Dědek.