Velvyslanec Tomáš Tuhý: v Luhačovicích je nádherně

Foto: Lázně Luhačovice a.s.
Vzhled mladický, věk od letoška správně chlapský. Na dvorcích luhačovického tenisového klubu při 9. ročníku turnaje Lázní Luhačovice a.s. se velvyslanec České republiky na Slovensku Tomáš Tuhý pohyboval parádně a kdyby se hrál diplomatický přebor celé planety, musel by mít medaili.

Pane velvyslanče, Vy jste ovšem naopak medaile přivezl, komupak byly určeny?

Jde o pamětní mince, které jsem s vědomím ministra zahraničních věcí předal, a to tedy moc a moc rád, dvěma přátelům. Generálnímu řediteli Lázní Luhačovice Jiřímu Dědkovi a předsedovi představenstva Eduardu Bláhovi. Oba oceňuji za to, že v dnešní době výrazně pomáhají rozvoji česko-slovenských vztahů.

Na což jsou Luhačovice od nepaměti nejlepší. Myslíte, že pořád platí, že jde o takovou příjemnou spojnici obou národů?

Jasně, je to tak. Ostatně ani bezmála třicet let po klidném rozchodu dvou národů z jednoho státu nedochází k žádnému odcizování. Tady v Luhačovicích je to znát zdaleka nejen na Dnech slovenské kultury. Tady slyšíte slovenštinu i češtinu pořád jako jazyk přátel a kamarádů, to mne těší. A rád bych připomněl, to co ze srdce cítím, tady v Luhačovicích je nádherně.

Jistě, staří přátelé se jen tak nerozejdou. Ale co třeba mladí lidé? Určitě je vnímáte i při Vaší pracovní misi v hlavním městě Slovenska….

Víte, tak jak žijeme těžkou dobu, nejdříve covidovou a teď složitou z ekonomického a bezpečnostního hlediska, tak se mi zdá, že právě potence určitého nebezpečí sbližuje právě i mladé lidi. Čechy a Slováky, kteří už vlastně společný stát nezažili. To je taky pozoruhodné.

Jste znám jako „skoro“ polysportovec. Času moc nazbyt mít nemůžete, přesto, objevíte se tu a tam i na zeleném pažitu, čím nemyslím golf?

No jasně, fotbal, sport číslo jedna. Jsem rodák ze severu Moravy. Jsem moc spokojen, když se občas dostanu mezi kamarády ze staré gardy Baníku. Tu a tam si moc rád zachytám, ale je to fakt o času.

Což vede k poslednímu dotazu. Jak tak ten čas letí, jak dlouho už vlastně na velvyslaneckém postu působíte, zdá se mi, že tak dva roky…

…a co se zdá, je sen (úsměv). Letos bych měl dokončit čtyřletou misi, začínal jsem zrovna v čase, kdy jsme si připomínali 100 let od vzniku samostatného státu Čechů a Slováků. Rád bych čtyřletý mandát dokončil spolu s předsednictvím naší republiky Evropské unii. A pak přijdou nové výzvy, však víte, že o nich ten náš rychlý život vlastně je.

Hlavní partneři