Venkovní výstava přibližuje historii první světové války v Luhačovicích

Venkovní výstava přibližuje historii první světové války v Luhačovicích. Foto: redakce Luhačovice.cz
Vedle výstavy Velké ženy v malých lázních, která spolu s rozkvetlými stromy aktuálně zdobí luhačovické ulice, je ve městě k vidění ještě jedna exteriérová výstava, a sice Luhačovice a 1. světová válka.

Veřejný prostor v Luhačovicích obohatily v posledních dnech hned dvě venkovní výstavy. O první výstavě Velké ženy v malých lázních, která je věnována výrazným ženským osobnostem, jež se významně zapsaly do historie zdejších lázní, jsme vás informovali minulý týden.

Druhá exteriérová výstava Luhačovice a 1. světová válka přibližuje historii a důsledky první světové války ve městě. K vidění je na několika výstavních panelech přímo před městskou radnicí.

Do dnešní doby nebyla historie první světové války vzhledem k Luhačovicím odborně zpracována a upřesněna. V uplynulých letech se Muzeum luhačovického Zálesí ve spolupráci s J. Starým pokusilo o rekapitulaci těchto událostí a na základě veřejné výzvy oslovilo občany, aby pomohli upřesnit historická data o počtu odvedených, raněných a padlých z Luhačovic a blízkých obcí. Luhačovice také nemají pomník svým obětem první světové války, ani některých dalších obětí perzekucí a dějinných zvratů 20. století. Snahy o dějinné rekapitulace by měly vyústit v důstojné uctění těchto obětí.

Výstavu připravil Nadační fond Pramen Luhačovice ve spolupráci s Muzeem luhačovického Zálesí a městem Luhačovice.

Hlavní partneři