Vítězkou Akademie Václava Hudečka se stala Klára Klánská

Foto: televize TVS
Už po šestadvacáté zavítal fenomenální houslista Václav Hudeček do Luhačovic, aby se zde věnoval výuce mladých houslistů. Hudební akademii zakončil slavnostní Galakoncert, během kterého byli oceněni letošní vítězové, kteří si z lázeňského města odvezli hodnotné ceny.

V prvních dvou srpnových týdnech se v Luhačovicích konala tradiční Akademie Václava Hudečka, během níž se do lázeňského města sjelo osmnáct houslistů a houslistek ve věku od třinácti do dvaadvaceti let, kteří se pod vedením zkušeného virtuosa zdokonalovali ve hře na housle.

To se nakonec nejlépe vedlo osmnáctileté studentce pražské konzervatoře Kláře Klánské, která si coby vítězka akademie odvezla hlavní cenu – mistrovské housle.

Hlavní cenu získává vždy ten nejlepší. Jedná se o mistrovský nástroj, který postavil český mistr houslař. Druhou cenou je pak mistrovský smyčec, který má hodnotu přes deset tisíc korun. Třetí cena je elektronika, například mobil či tablet,“ vyjmenoval hodnotné ceny houslový virtuos Václav Hudeček.

Právě on byl společně s dalším lektorem Jiřím Fišerem a korepetitorem Lukášem Klánským členem odborné poroty, která o letošních vítězích rozhodovala. Za Klárou Klánskou skončil na druhém místě Richard Kollert a třetí místo obsadil Matěj Pčolinský.

Akademie Václava Hudečka vznikla před šestadvaceti lety především jako nabídka kurzů. Před patnácti lety se pak rozrostla o festival Svátek hudby v Luhačovicích, během něhož se posluchačům představují také bývalí vítězové akademie, kteří se dnes hudbě věnují na profesionální úrovni.

První várka hostů, kteří k nám jezdí, jsou už dnes mí vážení kolegové. Jsou to mezinárodní sólisté jako například Josef Špaček, Jan Mráček nebo Jiří Vodička. A třeba letos na akademii opětovně přijeli David Hernych, Matteo Hager a Marek Pavlica. To je další silná trojka budoucích velkých českých houslistů,“ usmíval se Václav Hudeček.

Hlavní partneři
Vincentka