Začínají čtyři dni kulturního veselí. Luhovaný Vincent startuje už zítra!

Foto: Luhovaný Vincent
Už jen jednou se vyspíte a pak v Luhačovicích naplno vypukne čtyřdenní veselí, které do lázeňského města přinese tradiční i netradiční kulturní zážitky. V pořadí 12. ročník oblíbeného multižánrového festivalu Luhovaný Vincent potrvá až do neděle 26. června a jak napovídá jeho ústřední téma, bude tentokrát Přes čáru!

Festival zahájí čtvrteční projekce letního kina na terase Městské plovárny. Promítání francouzského snímku Přes hranici, vytvořeného náročnou metodou animace malbou na sklo, bude předcházet partnerská vernisáž skupinové výstavy Ozvěny zpěvu sirén pořádaná Společností Jindřicha Chalupeckého.

Prostory Městské plovárny si návštěvníci festivalu budou moci vychutnat také při nedělních ambientních vystoupeních Matěje Kotoučka, který vystupuje pod hudebním aliasem Sky to Speak, a liverpoolského rodáka Myst K. Tato meditativní poslechová seance nabídne ideální prostor pro osvěžení v bazénu či odpočinek na terase.

K oddechu návštěvníky povede také projekce probíhající ve vstupní hale lázeňského Inhalatoria. Nese název Nádech/Výdech a vzniká ve spolupráci s kurátorským projektem Elišky Děcké – Anipromítačka. Na míru prostoru zde bylo vybráno pásmo krátkometrážních animovaných filmů vztahujících se k procesu dýchání, které poběží ve smyčce během pátečního i sobotního dopoledne.

V ryze lázeňském duchu se ponese i přednáška historika Vladana Hanulíka: Za zdravím, nebo na zálety? Utváření moderních podob českého lázeňství. Ta proběhne v pátek odpoledne na terase Společenského domu.

Kdo by se u výkladu raději procházel, může se přidat k letošní architektonické procházce Pražskou čtvrtí s etnografkou Blankou Petrákovou a lektorkou Lenkou Psotovou. Jedná se o komentovanou prohlídku interiérů pěti jedinečných vil odhalující historii míst a poutavé příběhy, které se zde udály.

Festival nabídne také procházky výstavním programem, které pro návštěvníky připravili kurátoři Nela Klajbanová a Jakub Frank.

Formát procházky volíme, protože programy a instalace prezentované v našem dramaturgickém výběru často nemají jasný konec ani začátek a mohou tak zůstat návštěvníkům skryté, nepovšimnuté nebo neobjasněné. Toto pojetí zároveň nabízí koordinovanou návštěvu festivalových lokací a jejich možné nové nahlédnutí,“ uvedli kurátoři výstav.

Jednotlivé umělecké akce a intervence si návštěvníci budou moci prohlédnout také po vlastní ose. Těšit se mohou například na happening Ateliéru intermédií FaVU VUT: Pramen Naplnění pojednávající o objevu nového pramene či interaktivní instalaci Dominika Langa: Co chcete, po čem toužíte, co máte, co chcete vyměnit, co vám chybí, co mi dáte?

S přihlížejícími si bude pohrávat také Lázeňské malování Mariana Pally, při kterém hlínou, štětcem a prsty zvěční portréty zájemců, vlastní selfie i výhled na luhačovické lázně.

Na dětské publikum čekají dva workshopy, které mohou navštívit kdykoliv v průběhu jejich trvání. Sobotní proběhne u pramene dr. Šťastného pod vedením umělkyně Veroniky Vlkové a nese název Čas bahenních čarodějů. Druhý bude patřit snění, účastníky do něj zapojí Eva Koťátková a její Pracovní stanice denního snění. Pro děti bude připravena také venkovní divadelní herna Zahrátky vznikající pod taktovkou uskupení Řev na hřišti a Studia Damúza.

Na své si přijde také publikum dospělé. Letos se zpět do hry vrací Klub Domino, který pro své publikum připravil hned dvě hudební noci plné současné elektronické i kytarové hudby. V rámci té první, páteční, se představí hudební duo LOFN, pohybující se na cestě od ambientu k technu a zase zpět, slezská kapela syrových kytar Pacino a zvuková umělkyně Natálie Pleváková, která večer završí DJ setem vytvořeným na míru festivalu.

Sobota pak bude patřit producentce, umělkyni a čerstvé laureátce kategorie Best Electronic Track hudebních cen Vinyla Pavle Bastlové vystupující pod jménem Tokyo Drift. Po jejím vystoupení budou následovat pomalé industriální riffy slovenské dvojice Möbius, které připraví prostor pro finální vystoupení experimentální raperky Arlety.

Ani letos nebude chybět hudba a zvuk také v denních časech ve veřejném prostoru. V pátek v podvečer se u pramene Aloiska odehraje živá zvuková instalace Tomáše Niesnera, která vychází z letošní oceňované desky Bečvou. Cílem je posluchačům evokovat koloběh vody a přenést je na cestu podél řeky.

Sobotní odpoledne návštěvníkům v Hale Vincentka zpestří skladatelka a zvuková umělkyně Natálie Pleváková. Její instalace vytvořená na míru festivalu si pohrává s kontextem lázeňského prostředí – alternativním časem, prostorem a vnímáním.

U pramene Ottovka se v neděli odpoledne rozezní Thistle – abstraktní improvizace kombinující akustické nástroje, syntezátory a terénní nahrávky českého producenta Matěje Kotoučka a finského hudebníka, performera a dokumentaristy Sima Hakalista. Představí se také klavírista-samouk Tomáš Hrubiš, který ve svých instrumentálních skladbách nabídne posluchačům melancholicko-psychedelickou atmosféru, s přesahem k minimalistické, experimentální či filmové hudbě.

V obdobném rozpoložení se ponese také sobotní snídaňový set spisovatele a hudebního kritika Pavla Klusáka. Nabídne vrstevnaté zvukové prostředí, do kterého se návštěvníci budou moci přijít probudit, nasnídat i inspirovat.

Hlavní partneři