Luhačovičtí včelaři určitě nezahálejí

Staří včelaři říkávali: "V září zavři včelín a zahoď od něj klíč." Dnes však toto pořekadlo neplatí a to nejen kvůli nákazám, ale i ekonomické situaci. Po úspěšné podzimní výstavě místní organizace včelařů a zahrádkářů v Kulturním domě Elektra včelaři opět pracují. Organizace má konečně...

Staří včelaři říkávali: „V září zavři včelín a zahoď od něj klíč.“ Dnes však toto pořekadlo neplatí a to nejen kvůli nákazám, ale i ekonomické situaci. Po úspěšné podzimní výstavě místní organizace včelařů a zahrádkářů v Kulturním domě Elektra včelaři opět pracují. Organizace má konečně nový prapor, kronika organizace se rodí k životu.

„V naší organizaci se staráme asi o 515 včelstev, naše organizace není největší, ale je životaschopná. To, že máme konečně svůj prapor, je pro nás velkou událostí. Konečně máme svou identitu. Chtěli bychom nový prapor ukázat na celostátním sjezdu včelařů, který se uskuteční v dubnu ve Fryštáku,“ vysvětlil Pavel Horák, předseda ZO ČSV v Luhačovicích.

Do spolku, který měl donedávna 39 členů, přibyli další čtyři včelaři. Ve škole se v září úspěšně rozeběhl včelařský kroužek, do kterého chodí patnáct dětí (tři dívky). Včelaři požádali o grant města, do konce února je možno požádat o dotaci pro začínající včelaře ze Zlínského kraje. Celková částka schválená Zastupitelstvem Zlínského kraje pro poskytnutí podpory v roce 2011 je ve výši 500 000 Kč.

Program pro začínající včelaře má zpřístupnit chovatelství co největšímu počtu zájemců. Zlínský kraj jej zřídil v roce 2006 a od té doby se dočkalo podpory asi tři set včelařů.

„Hejtmanství dosud pro tyto účely uvolnilo téměř 2,2 milionu korun, za které si včelaři například pořídili 728 kusů nových nástavkových úlů a 452 rojů včelstev. Kromě dotace na vybavení uvolňuje kraj každoročně osmdesát tisíc korun pro okresní výbory Českého svazu včelařů na podporu spolkové činnosti. Pravidla o žádání o dotace jsou téměř stejná z hlediska finančního krytí jednotlivých požadavků. Žadatel může získat od pěti do deseti tisíc korun. Poprvé není dotace omezena věkem do padesáti let žadatele. Podpora nesmí přesáhnout 85 % celkových způsobilých výdajů projektu. Finanční prostředky jsou určeny na pořízení základního vybavení, kterým se rozumí povinný nákup tří nástavkových úlů s oddělitelným dnem, tří rojů včelstev a dalšího drobného vybavení,“ uvedla Milena Kovaříková, radní Zlínského kraje.

„My jsme měli loni jednoho včelaře, který na dotaci ze Zlínského kraje dosáhl, a jsme rádi za každou korunu. Také nám jde o omlazení členské základny Českého svazu včelařů,“ dodal Pavel Horák, předseda ZO ČSV v Luhačovicích.

Akce v Luhačovicích

Výstava / Marie Fischerová-Kvěchová a Horňácko / Dernisáž
Šibřinky / Ples sportovců / Ráz: Retro
Velikonoční jarmark s folklorem a ukázkou lidových řemesel
Bílá sobota s předváděním lidových řemesel
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka