Mše i bohoslužby fungují i v době omezení, živý betlém ale nebude

Foto: Jitka Voglová
Zajít si v Luhačovicích v době adventu i o vánočních svátcích na bohoslužby do římskokatolického kostela nebo do evangelické modlitebny je možné i v době covidových omezení. Zatím.

Nemoct se setkat při společných bohoslužbách a nemít možnost prožít tak jeden z největších křesťanských svátků i jinak než jako dobu nákupů, úklidů, pečení, vaření a rodinné pohody, to nepamatují věřící ani z doby socialismu. I tehdy patřila půlnoční mše ke koloritu Vánoc nejen pro aktivní věřící, ale i pro takzvané jednoročáky – právě tato návštěva kostela byla tou jednou jedinou v roce, a dokonce i pro mnoho lidí mimo církev. Jak to dopadne s vánočními pobožnostmi letos, v době hrozící koronavirové nákazy, kdy čísla pozitivně testovaných opět rostou, není jasné. Zatím, do čtvrté adventní neděle ale lidé ještě navštěvovat kostely mohou.

Výhodou kostela Svaté rodiny v Luhačovicích je jeho velikost. Takže i v době, kdy směl být obsazen jen ze třiceti procent, se v něm prakticky mohlo sejít až 135 lidí. V Pozlovicích to bylo 90. Modlitebna Českobratrské církve evangelické (ČCE) ve vile Doubravka mohla naproti tomu pozvat na nedělní bohoslužby jen necelou dvacítku účastníků. Tuto modlitebnu využívá také Církev bratrská (CB), jejíž členové v Luhačovicích a okolí se ale rozhodli, že tento rok se s ohledem na možnou nákazu raději scházet nebudou. Týká se to nedělních bohoslužeb i středečních biblických hodin.

Od pátku 18. prosince se situace ještě přitvrdí a kostely budou moci zaplnit svou kapacitu jen z 20 procent. Tedy luhačovický katolický 90 účastníků, pozlovický 60 a evangelická Doubravka pouze 10.

„Vzhledem k tomu, že provoz lázní je výrazně omezen a hostů ve městě ubylo, problém s množstvím věřících na mších svatých letos nemáme. Nejvíc se jich sejde tak kolem stovky,“ uvedl farář luhačovické římskokatolické farnosti Jan Ston. Tak jako v jiných veřejných prostorách i v kostelích musejí mít lidé roušky, použít dezinfekci a dodržovat rozestupy.

V týdnu před čtvrtou adventní nedělí bude v katolickém kostele v Luhačovicích až do čtvrtku sloužena vždy jedna mše svatá denně, v pátek a v sobotu proběhnou dvě a v neděli tři. Co bude dál, se odvine od nových vládních nařízení.

„Předvánoční hromadné zpovídání, po domluvě s kněžími z děkanátu, letos nebude,“ vzkazuje farnost věřícím na svých stránkách. Lidé mají využít možnost svátosti smíření v průběhu celé adventní doby. „Stále jsme spojeni v modlitbě růžence, vždy ve 20 hodin,“ dodávají stránky farnosti.

Kvůli opatřením vlády se letos nebude konat ani tradiční živý betlém, tedy vánoční příběh hraný před kostelem Svaté rodiny. Děti si ale den před Štědrým dnem mohou od 16 do 18 hodin individuálně projít připravenou trasu s úkoly nazvanou Putování za vánoční hvězdou.

V modlitebně ČCE se letos uskuteční bohoslužby o čtvrté adventní neděli, v 10,30 a bude-li to možné, i v neděli 27. prosince v 8 hodin ráno. Tradiční lednová ekumenická akce Alianční týden modliteb, které se v Doubravce účastní vždy zástupci několika křesťanských církví, bude mít pravděpodobně poprvé podobu on-line setkání.

Hlavní partneři