1918 – 2018 Příběh Otrokovic

Když byla v roce 1918 vyhlášena samostatná Československá republika, neexistovala ještě televize a internet, aby se o tom ihned dozvěděli obyvatelé po celé zemi. Zpráva letěla telegrafními dráty a do mnoha míst dorazila s několikahodinovým zpožděním. K nám na Zlínsko doletěla brzy ráno a v Otrokovicích ji přivítali s nadšením. Na budovách zavlály vlajky, v ulicích zněla hymna, děti dostaly volno a večer se v sokolovně konalo slavné shromáždění. Od té chvíle uplynulo už sto let, které přinesly zprávy radostné i drtivé, události veselé i smutné. Malinko je poodkrýt můžete pomocí nového kalendáře, který pomocí historických i současných fotografií nabízí malou porci z pohnuté stoleté historie.

Na kalendáři se podílelo hned několik lidí. Kromě pracovníků města třeba také kronikář Petr Gybas a pan Jiří Holub, předseda spolku Rozumění v Otrokovicích. Tihle dva pánové se na několik dní zavřeli do archivu na Klečůvce, kde pátrali po zajímavých fotkách týkajících se Otrokovic. A povedlo se jim najít některé opravdové poklady.

V kalendáři díky nim najdete Jana Antonína Baťu, jak řídí záchranné a zabezpečovací práce při lednové zácpě na řece Moravě. Najdete tu Josefa Hlavničku, ředitele baťovských závodů, jak si v roce 1935 prohlíží přenosné koupaliště. Najdete tu žence, jak sečou trávu před výstavbou stadionu nebo dělníky, kteří staví průplav do areálu továren. Jedinečný urbanismus města vám pomohou pochopit historické letecké pohledy na Společenský dům a zástavbu kolem, která je nalinkována rovnými i křivolakými chodníčky. Sportovního ducha města, fotky věnované výstavbě stadionu nebo plovárny. A jsou tu také Kvítkovice, které k Otrokovicím patří od roku 1960.

Kalendář má na každé straně hlavní historickou fotku, kterou pak můžete srovnat s tím, jak dané místo vypadá teď,“ upřesňuje Jana Válková z Odboru školství a kultury. „Současné fotky pořídil pro změnu pan Bořuta, který je předsedou fotografického klubu při Otrokovické Besedě,“ dodává. Všichni tihle lidé se velkou měrou podíleli na vzniku celého kalendáře, za kterým je vidět pořádný kus odvedené práce.

Sto let života unikátního města s jedinečnou architekturou určitě nejde snadno shrnout do jednoho kalendáře. Přesto se v Otrokovicích povedlo příjemně a zajímavě nahlédnout do studnice událostí, míst a osobností, které tuto dobu formovaly.

Křest kalendáře proběhl jako každý rok na podzim u příležitosti vernisáže spolku Rozumění a k dostání je až do vyprodání v TIC Otrokovice.

  

 

Blog o cestování, dobrém jídle, výletech, místních farmářích, krásných místech na spaní, šikovných lidech, tvořivosti a nápadech vám přináší turistická destinace Zlínsko a Luhačovicko ve spolupráci s webzinem Luhacovice.cz.

 

Hlavní partneři
Vincentka