Rozhovor s lídrem vítězného uskupení PRO Luhačovice Marianem Ležákem

Na to, jak hodnotí výsledky voleb a jaké jsou myšlenky na vznik koalice, nám odpověděl Marian Ležák, lídr vítězné strany PRO Luhačovice, která v komunálních volbách v lázeňském městě zaznamenala těsné a pro mnohé asi i nečekané vítězství. 

Jak jste spokojen s výsledkem voleb, ve kterých jste získali vítězství, ovšem velmi těsné?
Jsem velmi příjemně překvapený, že jsme získali tak velkou podporu lidí. To jsem já a vlastně ani ostatní lidé z naší kandidátky nečekali.  Chtěl bych poděkovat všem lidem, kteří si našli čas a přišli nás ve volbách podpořit.

Myslíte, že v koalici získáte post starosty? Bude to prioritou pro jednání za situace, kdy je přeci jen tím člověkem, který získal absolutně nejvíc hlasů voličů, pan Šůstek z KDU-ČSL a Vy osobně jste skončil až druhý za ním?
K tomuto výsledku mohu panu Šůstkovi samozřejmě gratulovat, ale je to také jistě jedna věc, která ovlivní to, jak v jednáních spolu budeme mluvit. Jedna věc je, že jsme vyhráli, což je skvělé, ale vítězství bylo opravdu těsné a je tu i tento faktor. Včerejší vítězství bylo nečekané a přišlo až pozdě večer, takže si až dnes vše detailně rozebereme, jaké budou různé možnosti koalice, podle toho, kdo má kolik křesel. Uvidíme, jak to uchopíme, jestli bude od nás i záměr získat starostenský post. I když pokud vyhrajete volby, určitě máte povinnost pracovat s variantou, že chcete post starosty. Já jsem se včera s kolegy domluvil, že vítězství v klidu oslavíme a až dnes s chladnou hlavou si uděláme z výsledků nějaký výstup a rozhodneme se, kterým směrem oslovíme koaliční partnery a kterým směrem bychom vše chtěli posunout.

Jak si představujete ideální koalici?
Koalice by hlavně měla být o tom, aby jednotlivé body, které jsme měli v programu, pro nás byly prosaditelné. To znamená, že koalici budeme skládat tak, abychom na základě ní byli schopní realizovat to, co jsme slíbili občanům. Ať už koalice bude s jedním či druhým, jde o to, aby měla potenciál uskutečnění tohoto našeho záměru. Vše se uvidí, až se setkám se zástupci ostatních partají a budeme spolu osobně mluvit.

Jaký je nejzásadnějšíí bod, kterého se při vyjednávání o koalici chcete držet?
Dalo by se říct, že to kopíruje body našeho volebního programu. To znamená, že bychom chtěli, aby se úspěšně pokračovalo v práci na revitalizaci sídlišť, to je jednoznačná priorita. Souvisí to také s dalším rozvojem infrastruktury, hlavně rozvojem sítě chodníků ve městě. S revitalizací sídlišť chceme také dořešit celkový stav a koncepci parkovcí situace v centru města a odstavná parkoviště pro návštěvní kyměsta,

Je strana, se kterou vylučujete spolupráci v koalici?

Nedovedu si představit spolupráci s komunistickou stranou. Jinak jsou k jednání pro všechny ostatní dveře otevřené.

Jaký bude podle Vás největší úkol nové koalice?

Největším úkolem je určitě udělat společnou vizi, kam to město chceme posunout. A to nejen za tyto čtyři roky, ale také ve střednědobém a dlouhodobém horizontu. My bychom si jako koalice měli říci, aby naše rozhodnutí měla i přesah za toto volební období. To je to, co mi tu chybí a chtěli bychom najít takové koaliční partnery, kteří to budou vnímat stejně. A budou chtít spolupráci, která by měla přesah na další roky a pomůže rozvoji města.

Hlavní partneři