Filmový dokument přibližuje luhačovickou místní část Řetechov

O luhačovické místní části Řetechov vznikl krátký dokumentární film Nálady Řetechova. Jednak přibližující malebné prostředí lokality, a to i díky záběrům točených pomocí dronu. Asi dvanáctiminutový snímek ovšem prostřednictvím vzpomínek místní starousedlice také přibližuje život v této lokalitě před mnoha desetiletími. 

Na vzniku filmu se podílela zejména místní rodina Hubáčkových – Josef Hubáček a jeho syn Jan, který se věnuje natáčení videí na profesionální úrovni. Jak vůbec vznikla myšlenka dokument natočit, přiblížil Josef Hubáček, který je autorem námětu. „První nápad přišel, když mi syn ukázal video, které natočili s jeho kamarády na měsíční cestě po Norsku. Krásná krajina severské země mě přiměla zamyslet se nad tím, že i u nás to máme krásné a mohly by tu vzniknout zajímavé záběry. Původní záměr byl, že by mi syn udělal jen krátké video o Řetechově podobně jako z Norska bez mluveného slova. Napsal jsem mu seznam věcí, které by stály za zmínku natočit. Mezi nimi jsem si vybral i pohled na pamětnici, paní Bohumilu Divokou, často sedávající na své lavičce před domem. Syn navrhnul, že když bude točit takový záběr, že by třeba stálo za to se zeptat paní Divoké na pár věcí ohledně Řetechova a když bude souhlasit, tak si to celé natočit. Potom už měl syn volnou ruku do toho víceméně čímkoli vstoupit,“ popsal Josef Hubáček

Od prvního impulsu do vzniku finální verze filmu uběhly necelé dva roky. „Je ale nutno říci, že natáčení probíhalo v rámci mých nepravidelných návštěv z Liberce, kde momentálně žiji, a jak je poznat i ve snímku, záběry nejsou zcela vyrovnané vůči ročnímu období. Například jako poslední jsem natáčel scény s traktorem a den předtím rozhovory s paní Divokou, což bylo začátkem prosince 2018. Do střihu jsem se dal až zhruba 3 týdny před premiérou a jsem rád, že to dopadlo dobře, protože jsem dopředu nevěděl, co má vlastně vzniknout,“ nastínil Jan Hubáček s tím, že dokumentárně laděný žánr nebyl vůbec původním záměrem. Co se týče lidí, kteří se podíleli na vzniku snímku, tak vyzdvihnul právě aktivní účast pamětnice,  paní  Divoké. „Děkuji jí nejen za to, že do natáčení chtěla jít, ale hlavně za její neskutečně autentický projev. Chci vyzdvihnout i zásluhy mého taťky za jeho náměty a nápad něco o Řetechově vytvořit,“ poznamenal Jan Hubáček. Dokument se veřejně promítal premiérově v březnu právě na Řetechově v místním hostinci. Lidé by ho mohli vidět v budoucnu ale i jinde. „Mám v plánu přihlásit dokument na mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji:hlava, ale je otázkou jestli bude pro pořadatele přijatelný. O dalších možnostech jsem zatím neuvažoval, ale jsem otevřený všemu,“ doplnil J. Hubáček. Profesionálně se tvorbě videí věnuje poslední 3-4 roky a to spíše na částečný úvazek. „Snažím se najít žánr, který mi nejvíce vyhovuje. Točím často i s kolegou na větších projektech, zatím bych zmínil práci pro firmy jako Cromodora Wheels (výroba prémiových litých kol), Nadační fond Vítkovice Steel, Johnny Servis a další,“ dodal filmař. Snímek o Řetechově, stejně jako další z jeho projektů lze vidět na webu www.uprealvision.com. K dispozici je zmíněný film o Řetechově také zde, níže pod textem, nebo na facebooku či youtube. 

Akce v Luhačovicích

Velikonoční jarmark s folklorem a ukázkou lidových řemesel
Bílá sobota s předváděním lidových řemesel
Další akce v Luhačovicích…
Hlavní partneři
Vincentka