Zvuková mapa Luhačovic: Unikátnímu průvodci lázeňským městem propůjčili hlasy známí herci

„Dobrý den, jak krásně jste to řekla. To bude základem nějaké skladby, dovolíte, abych si to poznamenal?“ Hlasem Arnošta Goldflama v Luhačovicích promlouvá Leoš Janáček k Marii Calmě Veselé. Díky unikátnímu projektu Zvuková mapa Luhačovic se po lázeňském městě budete moci projít za doprovodu Leoše Janáčka, doktora Veselého nebo šlechticů z rodu Serényiových. Své hlasy slavným osobnostem v jedinečném bedekru propůjčili Arnošt Goldflam, Valérie Zawadská, Igor Bareš, Hana Maciuchová a řada dalších.

„Dva roky trvala příprava tohoto zvukového bedekru, který ve formátu autorských rozhlasových her vykresluje Luhačovice prostřednictvím krátkých příběhů na pěti tematických okruzích,“ říká za autory projektu Magdalena Petráková ze spolku Luhovaný Vincent, který mimo jiné pořádá v Luhačovicích stejnojmenný festival.

 POZVÁNKA NA ZAHÁJENÍ ZVUKOVÉ MAPY

„Díky zvukové mapě se seznámíte s osudy obyvatel a návštěvníků lázní, nahlédnete do zákulisí lázeňského provozu, zastavíte se u ikonických Jurkovičových staveb, vydáte se po stopách Leoše Janáčka nebo hraběcí rodiny Serényiových. Bez ohledu na to, kolikrát jste už Luhačovice navštívili a jak dobře je znáte, se zvukovou mapou zažijete lázně jako poprvé a odhalíte nové podoby místa.“

Z PRÁCE NA ZVUKOVÉ MAPĚ – UPROSTŘED ARNOŠT GOLDFLAM (FOTO: SVĚTLANA MALINOVÁ)

Jak Zvuková mapa funguje? Je to jednoduché. Pokud jste online, stáhnete si audiosoubory a mapu z webových stránek. Pokud dáváte přednost světu bez sítí, půjčíte si na informačním centru zvukový přehrávač a tištěnou mapu. Vlastním tempem si můžete projít pět tematických tras: Janáček – osudové pobyty Leoše Janáčka, Básník dřeva – trasa věnovaná architektu Dušanu Samo Jurkovičovi a jeho luhačovickým stavbám, Zákulisí lázní – pozadí lázeňství, procedur i historie lázní, Serényiové – S pegasem ve znaku a Příběh vody. Do uší vám k tomu budou promlouvat slavné osobnosti lázní a snadno se tak přenesete do doby největší slávy lázeňského města. Po procházce přehrávač jednoduše vrátíte. „Inspirací pro nás byly audioprůvodci z Plzně, Olomouce, Lidic nebo rakouského Bad Gasteinu,“ vysvětluje podnět ke vzniku unikátní zvukové mapy Magdaléna Petráková. „Běžné komentované prohlídky jsou
dostupné pouze v určitém čase a pro určité množství lidí. Se zvukovou mapou ale můžete procházet Luhačovicemi klidně v letním podvečeru, do ucha vám bude mluvit Leoš Janáček nebo Dušan Jurkovič a vy si tak můžete užít atmosféru místa po svém, stát se součástí příběhu lázní a zažít něco nečekaného.“

 Z PRÁCE NA ZVUKOVÉ MAPĚ – IGOR BAREŠ (FOTO: SVĚTLANA MALINOVÁ)


Zvuková mapa je jedinečným projektem, za kterým stojí více než dva roky příprav, podílela se na něm řada umělců a podpořilo jej více než 25 subjektů, mezi nimi Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a. s., Vincentka a. s., rod Serényi, Zlínský kraj, místní podnikatelé, Ministerstvo kultury a Státní fond kultury. „Zvuková mapa je z mého pohledu ojedinělá, originální, jsem z ní nadšený. O jejích kvalitách svědčí i to, že oslovila i místní podnikatele, kteří na ni velmi ochotně přispěli,“ říká starosta Luhačovic, Marian Ležák. Uměleckým garantem projektu je rozhlasový režisér Tomáš Soldán. Podobných projektů v Evropě není mnoho, už díky propojení uměleckých osobností, místních aktérů a jedinečného genia loci místa.Zvuková mapa odstartuje 27. června v rámci 10. ročníku multižánrového festivalu Luhovaný Vincent. (web festivalu: www.luhovanyvincent.cz )

Zvuková ukázka k projektu: 

https://drive.google.com/file/d/1HmfIaphNG4BFj-HLhngTJfZBeJfGAiZh/view

Hlavní partneři