Výstava krásných loutek potěší malé i velké

Nová výstava loutek je k vidění od 7. února v galerii luhačovického kulturního domu Elektra.  Radost z krásných marionet mají nejen děti, ale obdivuje je i řada dospělých. Výstavu připravil rodinný soubor "Sváťovo dividlo". 

Sbírka manželů Alenky a Sváti Horváthových ze Sváťova dividla z Litoměřic. Představuje řadu vyřezávaných loutek – mimo jiné od tamního loutkáře Karla Husáka a od Jana Kaisera z Prahy. „Máme tu taky loutky od pana Pešána a pana Havelky. Ukazujeme tu letos kousky, které byly vystaveny předtím v Děčíně na Zámku. Jsou tu například marionety z příběhu O smolíčkovi, O čertech, také loutky z Povídání ovčí babičky, je tu i rytíř, staré divadlo. Nejstarší loutkou je tu čert od pana Pešána, starý asi sto let. Máme tu celkem 87 loutek,“ poznamenal Sváťa Horváth.  Výstava je doplněna i loutkovými divadly a kulisami. Část své sbírky Horváthovi v Luhačovicích vystavovali už vloni, ale šlo o jiné exponáty. Stejně jako v loňském roce ale spojil Sváťa začátek výstavy s představením. Tentokrát se v den zahájení expozice hrála v kinosále Elektry pohádka Máša a tři medvědi. To Koblížek, jehož příběhy dětské publikum obdivovalo vloni, je naopak k vidění na výstavě. Budeme hrát v Luhačovicích také v červnu, kdy se představíme v rámci akce místního Domu dětí a mládeže, jednáme ale i s pořadateli zářiového folklorního festivalu Písní a tancem,  na kterém chtějí mít i část programu zaměřený na divadlo,“ nasínil Horváth.

Výstava marionet a malých loutkových divadel je v Luhačovicích k vidění do 25. března.

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’59994′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(\’1634\‘); $wc[\’id\‘]=(($GLOBALS[\’interpret\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(\’59994\‘); $wc[\’unique_id\‘]=(($GLOBALS[\’interpret\‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[\’function_id\‘]=\’po-modules-photogallery\‘;‘,’a:0:{}‘); ?>
Hlavní partneři