Šibřinky nabídnou už 80. ročník

Luhačovická sokolovna bude 22. února hostit už 80. ročník šibřinek, které se konají jako obvykle o masopustní sobotě. Letošní ráz akce je ve stylu „Svatba aneb má první láska se dnes vdává“.

„Také na letošním jubilejním ročníku uvítáme rádi všechny návštěvníky a zejména každou masku. Letošní datum 22.2. které pro šibřinky vychází z katolického kalendáře, je číslo magické, složené ze samých dvojek. Taková data lidé využívají rádi třeba pro svatby. Zároveň byl pro ráz letošních šibřinek využit název písně proslavené králem české pop music,“ sdělil starosta TJ Sokol Luhačovice Robert Kolařík. Ztvárnění masek tak skýtá nespočetné možnosti a je se jistě na co těšit.

Tradiční sokolská slavnost šibřinky má v Luhačovicích bohatou tradici, která byla zahájena už v roce 1936. Až na vynucenou přestávku válečných let se šibřinky v Luhačovicích konají nepřetržitě každý rok a místní sportovci (TJ Sokol a TJ Slovan) je pořádají s velkým úspěchem celá desetiletí. Karnevalová taneční zábava, kterou končí období plesů, má obvykle vždy specifický ráz. Například premiérový ročník roku 1936 byl ve stylu „Z pohádky do pohádky“. O deset let později při obnovení akce po osvobození se v roce 1946 lidé bavili pod mottem „Kouzelná noc“, rok 1947 měl ráz „Filmujeme“. Zajímavé musely být ale například i šibřinky „V hračkářském krámě“ roku 1955

„Peklo a ráj“ roku 1970 nebo o rok později „Na pouti“. V některých případech, jako právě letos, se opírá ráz šibřinek o datum jejich konání – například několikrát se objevil odkaz na konání olympiády v daném roce, i když třeba v krásné slovní hříčce „Olympijácká noc“ (2014), V roce 2015 připadlo konání na Valentýna, a tak nebylo težké najít téma „Valentýnská noc aneb láska je láska“. Na konání v den výročí komunistického puče z osmačtyřicátého roku pak vtipně reagoval ročník 2017 nazvaný „Vítězný únor aneb kupředu pravá“. Jindy se v rázu šibřinek zase nejedná o vztah k datu, ale reaguje se na nějaký fenomén současného období. Tak tomu bylo i v roce 2018, kdy organizátoři poukázali na oblibu známe televizní show rázem „Tvoje tvář má známý hlas  aneb buď čím chceš.“ Jistě se i letos podaří úspěšně navázat na loňské „V zdravém těle zdravý duch  aneb ordinace nejen v růžové zahradě.“ To bylo k vidění na šibřinkách mimo jiné úžasné vzduchoplavecké cvičení. Snad bude masek i zábavy i letos co nejvíce. Jisté je, že určitě nevyschne pramen populárního nápoje Saratoga, který pramení právě při luhačovických šibřinkách.

Hlavní partneři