„Nápadů na rozvoj je spousta,“ říká šéf plovárny, který nově vede i SC Radostova

Miroslav Talaš vede Městskou plovárnu Luhačovice od jejího otevření před téměř 10 lety. Bavili jsme se i o Sportovním centru Radostova, pod které plovárna spadá, protože od srpna je Talaš novým ředitelem celé příspěvkové organizace. Při rozhovoru, který jsme vedli v půli srpna, jsme ale začali nejrve plovárnou. Jakou má v toto léto návštěvnost?

Po období covidu jsme se o letní návštěvnost báli, ale je i malinko lepší než v minulých letech. Obavy byly spojené i s tím, že jsme drobně navýšili ceny zhruba o 10 Kč na hodinu. Vstupné se mění podle toho, kolik času u nás člověk stráví. Lidé změnu cen bez potíží přijali a zájem o plovárnu se nezmenšil.

Kolik chodí návštěvníků?

Teď, když byla velká horka, tak 450 lidí denně. Začátkem léta bylo ale i 720 lidí za den. U nás platí, že bývá nejvíc plno, když je deštivé, chladnější počasí a není to na procházky venku ani na návštěvu venkovního koupaliště. V posledních letech je návštěvnost ustálená, zhruba 120 000 lidí ročně.

Jaké jsou nejbližší plány plovárny?

Dělá se projektová dokumentace na další toalety, které mají vzniknout místo úklidové komory za parní kabinou. Bude to blíž k bazénu, což ocení hlavně rodiče s malými dětmi. V prosinci oslavíme 10 let fungování, tak chceme pro návštěvníky nachystat nějakou formu soutěže o snad zajímavé ceny.

Na terase se konalo letní kino, jak se podle vás osvědčilo?

Já myslím, že velmi. Když se bavíme, čeká nás druhé představení. Návštěvnost prvního byla až nečekaně dobrá.

Jsou úvahy využívat terasu více i v budoucnu?

Nabízí se i nadále pokračovat v letním kinu. Jednu terasu by bylo možné i zastřešit a vytvořit tak zcela novou wellness zónu. To je ale hudba budoucnosti.

Jak to teď vypadá s SC Radostova? Odpadlo hodně soustředění sportovních týmů, které centru přináší nejvíce peněz?

Na jaře samozřejmě kvůli covidu ano, ale teď ten kalendář běží, jak byly objednané termíny. Jedno zářiové soustředění nám ze Slovenska sice odřekli, ale je rozjednané, že na ten termín by přijel nohejbalový tým od nás.

Pravidelně míváte třeba házenkářskou reprezentaci, co nejzajímavějšího to je letos?

Házenkáři, basketbalisté a samozřejmě i fotbalisté nadále jezdí. Proběhl i volejbalový kemp pana Haníka, chystá se další soustředění juniorské házenkářské reprezentace. Hala je stejně jako plovárna už dobře zajetá a klientelu má. Více je potřeba začít pracovat s venkovním areálem, který je trochu zanedbaný.

Měla se dělat i chybějící tribuna u fotbalového hřiště s přírodní trávou, ne?

To se samozřejmě kvůli současným úsporným opatřením odsunulo. Byli bychom ale rádi, kdyby se ji podařilo realizovat v příštím roce. Jde o cca 300 000 Kč.

Co je na areálu SC Radostova nejakutnější?

Celkově jsou různé plochy hodně popraskané, budova bowlingu je šílená. Ta už se vrátila městu a uvidí se, co s tím. Dál to pronajímat nelze. Po nájemci se to už vyklidilo, to bylo neskutečné, jaký nepořádek tam zůstal. Teď tam údržbář přesunuje k uskladnění techniku na údržbu areálu. Převáží ji z dřevěných boud opodál, které jsou v dezolátním stavu. Někdejší rozpadlý betonový bazén za tenisovým kurtem už se za covidu zaházel a srovnal, ty boudy stržení čeká.

Co tam bude?

Chtěli bychom tam vymyslet nový prostor na technické zázemí, pak by se mohl odstranit i bowling a místo něj vzniknout třeba výletiště. Něco jako v Kladné Žilín, ale větší. Možná amfiteátr, který by mohl sloužit i pro větší akce, aby areál trochu ožil. Dětské hřiště nad umělkou se musí vyměnit určitě. Nápadů je hodně, ale změny samozřejmě nepůjdou bez dotačních titulů nebo grantů, ale na to se musejí nachystat konkrétní projekty. Určitě se to nezmění ze dne na den, i možnosti na spoluúčast při financování jsou omezené.

Co změny na hotelové části SC Radostova?

Tam zavádíme pokladní systém a chci ho spojit i s rezervačním, protože dodnes to funguje zastarale na zápisu do papírových sešitů. Pokoje je potřeba postupně modernizovat. Za úvahu stojí mimo jiné vybavení pokojů klimatizací. Chci se pokusit nabídnout volné ubytování hlavně přes podzim a jaro běžným turistům, kteří třeba přijedou s koly a budou odtud vyrážet na výlety do okolí. Tím by byly kapacity více vytížené. Máme 8 standardních pokojů a jeden apartmán. Pokoje jsou relativně komfortní, s vlastním sociálním zařízením, takže zákazníky si to může najít. Věřím, že tento i další plány se podaří postupně uskutečnit.

Hlavní partneři
Vincentka