Pramen Vincentka Luhačovice

Korunní klenot všech luhačovických minerálních pramenů si můžete užít v té nejčerstvější podobě. S každým loknutím pocítíte, jak do vás proudí životadárné minerály. A také se v ní můžete koupat. Vincentka je pozoruhodnou kombinací lahodné chuti a významných léčivých účinků.

Kde najdu minerální pramen?

Minerální pramen Vincentka vyvěrá za kolonádou ve stejnojmenné hale. Pramen je sveden k působivě upravené kašně a výdejnímu pultu, kde je možné jej ohřívat. Odkaz na aktuální otevírací dobu zde. Mimo tuto dobu je vám k dispozici nové pítko uprostřed nově zrekonstruované lázeňské kolonády v místech bývalého pramene Amandka. Ostatní prameny – mapa

Vincentka: na co pomáhá?

  1. Zlepšuje dýchání – svým obsahem a vyvážeností minerálních solí a prvků umožňuje rozpouštění hlenů nejen v dýchacích cestách, ale také v žaludku a střevech. Je zvláště vhodná při onemocnění dýchacích cest, hlasivek i alergiích.
  2. Podporuje látkovou výměnu a trávicí ústrojí – užívá se při vředových chorobách žaludku, dvanácterníku a jejich pooperačních stavech, při vleklém zduření jater.
  3. Mírní diabetes mellitus (cukrovku) a chronickou pankreatitidu.
  4. Regeneruje po velkých ztrátách potu – svým obsahem minerálních solí harmonizuje vnitřní prostředí po těžké fyzické práci, horečnatých onemocněních nebo u sportovců.
  5. Upravuje metabolismus po alkoholových excesech – neutralizuje překyselení žaludku např. po konzumaci vína či kávy.
  6. Dodává denní dávku jódu – stačí jeden doušek Vincentky. Slouží také jako prevence zubního kazu u dětí (0,25–0,3 l denně).

Pitné kúry a inhalace

Tato léčivá minerální voda se doporučuje k pitným kúrám, kloktání, inhalacím či výplachům nosních dutin a nosohltanu. Podává se dvakrát denně nalačno studená či ohřátá v dávce 2,5–3,5 dcl nejlépe po dobu 15–20 dní. Během příští půlhodiny po pitné kúře se nedoporučuje konzumace jídla ani pití. Vincentka je vhodná jako přírodní doplněk výživy pro sportovce, děti, těhotné ženy a rekonvalescenty. Oxid uhličitý v teplé lázni působí příznivě na oběhový systém a zlepšuje prokrvení celého těla.

Nežádoucí účinky Vincentky

Pití této minerálky by měli zvážit lidé se selhávajícími ledvinami, osoby s onemocněním ledvin nebo otoky dolních končetin (nutná konzultace s lékařem). Vincentka nemá hasit žízeň vzhledem k vyššímu obsahu soli. Omezení neplatí pouze při průjmech či fyzické zátěži, kdy dochází k vysokým ztrátám minerálních solí v těle.

Výrobky řady Vincentka

Vincentka se již nedodává pouze ve formě vody v lahvích. Na principu aplikace Vincentky pomocí rozprašovače byl vyvinut Vincentka nosní sprej. V lékárnách a vybraných obchodech je možné zakoupit tyto výrobky řady Vincentka:

  • Pastilky jsou vhodné při regeneraci hlasivek a také k osvěžení a zvlhčení sliznice dutiny ústní.
  • Zubní pasta využívající velké množství přírodního flóru a jódu, která současně čistí a ošetřuje.
  • Sirup s obsahem rostlinných extraktů z jitrocele a mateřídoušky.
  • Koncentrát slouží k přípravě minerálních koupelí, k podpoře péče o pokožku, ke zvlhčování vzduchu.

Nejznámější z luhačovických pramenů v datech

První plnírna byla postavena v Luhačovicích již v roce 1851. Vincentka byla podávána na císařském dvoře a ve vídeňských kavárnách. Byla zdrojem obživy zdejších vodařů, kteří ji jako jedinou ze zdejších vod plnili do lahví a vozili na různá místa do Rakouska či Uher.

1680 – byl pramen byl upraven kolem roku 1680, zastřešen proti dešti a říkalo se mu Hlavní pramen.

1792 – dostal svůj název Vincentka.

1789 – vybudován zděný pavilon v podobě kaple uzavřené mříží s nápisem: „Nemocnému k útěše, zdravému k potěše.“ Původní pramen měl velmi mělké jímání, proto byl mnohokrát upravován. Při výstavbě nové kolonády byla v letech 1947–1948 – při výstavbě nové kolonády byla v letech postavena současná hala Vincentky, která je 30 m dlouhá, 17 m široká a 8 m vysoká.

Od 1945 – vznikla nová plnírna za kolonádou (1976 modernizována).

1993 – plnírnu zprivatizovala firma Helios, ale po třech letech činnost ukončila a provozy byly uzavřeny.

Dnes – se plněním Vincentky do lahví zabývá akciová společnost LÉČIVÉ VODY (založena závěrem roku 1997, nyní rozšiřována vzhledem k narůstající poptávce po kvalitních produktech řady Vincentka, která potvrzuje vracející se důvěru zákazníků k přírodním produktům).

A co další minerální prameny v Luhačovicích?