Z OKOLÍ LUHAČOVIC: Na mošt a procházku přírodou do vítězné ekologické obce Hostětín

Stezka vede od pasivního domu kolem ohniště s posezením
Malebná vesnička na okraji Bílých Karpat Hostětín, čítající něco málo přes 200 obyvatel, získala díky svým ekologickým projektům před pár dny první místo v soutěži E.ON Energy Globe. Návštěva Hostětína s jeho naučnou stezkou, sochami v přírodě, pasívním domem, kořenovou čističkou, moštárnou a sušírnou ovoce stojí za to i v době pandemie. Cesta autem z Luhačovic přes kotáry, plná krásných výhledů do barevné podzimní krajiny, trvá slabou půlhodinu.

Exkurze s průvodcem ani prohlídka pasivního domu, který slouží jako vzdělávací centrum a penzion, teď sice není možná, ale hostětínská přírodní stezka vedoucí kolem něj nabízí dost zážitků i tak. Začít můžete hned zkraje jablečnou šťávou z moštárny, která je v provozu i v době různých omezení. Povídání o starých druzích stromů si pak přečtete na informačních panelech v sadu. O tom, co tu roste, žije na zemi, v potoce nebo zpívá ve větvích, se dozvíte i z různých interaktivních hraček vyrobených ze dřeva či jiných přírodních materiálů. Na trase vás čeká přírodní hřiště, altán, bludiště v zeleni, rybník nebo dřevěné sochy, které mají někdy i funkci lavičky či odpočivadla. Pod stromy najdete zbytky ovoce, jehož chuť a hlavně vůni znaly naše babičky, pro nás je už ale spíš něčím exotickým. Určitě k němu aspoň přivoňte.

A proč vlastně se o Hostětínu mluví jako o svého druhu raritě mezi vesnicemi? Třeba proto, že je příkladem obce, která dlouhodobě klade důraz na trvale udržitelný rozvoj a přitom se snaží být maximálně šetrná k životnímu prostředí. A to tedy nejen v rovině teorií či výhledů do budoucna, ale zcela prakticky a dlouhodobě. Právě z toho důvodu sem už před lety zavítal princ Charles, proto i dnes bodovala mezi desítkou dalších vesnic v soutěži.

V Hostětíně už řadu let úspěšně běží mnoho ekologických projektů. Mezi jinými šetrné veřejné osvětlení. Moderní cloněné lampy s účinnými sodíkovými výbojkami svítí jen na chodníky a cesty, aby zbytečně nevytvářely škodlivý světelný smog.

Obec využívá obnovitelné zdroje energie, jak to jen jde. Jsou tu tři fotovoltaické elektrárny, s tím, že většina solárních panelů leží, vcelku nenápadně, na střeše moštárny a na několika rodinných domech. Součástí vesnice je i obecní výtopna na dřevní štěpku, takže části obyvatel odpadly problémy s uhlím a jako bonus si užívají čistý vzduch bez spalin.

O čistění odpadních vod se zase stará nízkonákladová, avšak účinná kořenová čistička, první svého druhu na východní Moravě.

Obytnou část Hostětína obklopují bio sady. Jejich plody pak kromě moštárny tradiční technologií zpracovává opravená starodávná sušírna ovoce.

Přijeďte se podívat a inspirovat.

Hlavní partneři