Luhačovice zkrášlily další ptačí budky

Hlavním programem byla odpolední vernisáž výtvarných objektů u jezírka Marion nedaleko městské plovárny v sobotu 3. května. Na jezírko umístili pořadatelé z Okrašlovacího spolku Calma umělecky navržené budky určené pro vodní ptactvo. Organizátoři nově vyzdobili také vodní vpusť, která zajišťuje přítok vody do jezírka, a instalovali pestrou mozaiku na dosud nevzhlednou zídku nedaleko vodní plochy.

„Cílem akce je výtvarné dotvoření méně známého prostoru v Luhačovicích. Projekt propojuje lázeňské území se zbytkem Luhačovic, napomáhá poznávání a ochraně přírody, zprostředkovává umělecká díla a nabízí nové podněty v cestovním ruchu,“ poznamenala Blanka Petráková ze spolku Calma.

Vloni spolek umístil osmdesátku budek, letos přibylo třicet kachních. „Ty jsme rozmístili nejen na jezírko, ale také na říčku protékající městem. Víme, že ne ve všech se hned zahnízdí ptactvo, ale jde také o inspiraci a zkrášlení prostředí,“ podotkla Petráková. Členové spolku během vernisáže díky dobovým kostýmům navodili atmosféru z dávno minulých dob secesní éry. Více než stovku hostů potěšilo i hudební vystoupení, při kterém se představil mimo jiné houslista Jiří Pospíchal, působící v České filharmonii.

Na akci navázala ještě týž den tematická módní přehlídka v hale Vincentka, na které se podíleli návrháři z řad studentů uměleckých oborů ze Zlína a Uherského hradiště. „Představily se jednak návrhy oděvů, inspirované barevností ptačího peří, ale také návrhy budek a expozice klobouků zdobených ptačím peřím,“ poznamenala Petráková.

Z hlediska programu to však nebylo zdaleka všechno. Doprovodné akce se konaly také v klubu  Sokolka. Už v pátek se tam uskutečnila projekce filmu Kachní polévka a následoval pěvecký workshop s ptačími kánony, pod vedením operní pěvkyně Petry Urbanczykové. Sobotní večer pak nabídl hudební vystoupení Musica Paradis a vernisáž fotografické výstavy Hnízdění ptactva autora Stanislava Méheše. Před klub Sokolka pořadatelé umístili i uměleckou plastiku. Tento kinetický ptačí objekt je dílem Jakuba Húserky a Branislava Glejtka.

V neděli dopoledne měli zájemci možnost zúčastnit se bezplatné komentované prohlídky. Seznámili se nejen s hlavními architektonickými skvosty Luhačovic, ale i s už dříve umístěnými okrašlujícími ptačími budkami v areálu města. „Řadu zájemců také oslovila odpolední přednáška o svatém Františkovi z Assisi, patronovi zvířat a ekologie,“ doplnila Petráková.

V Muzeu luhačovického Zálesí je rovněž do konce května k vidění komorní výstava Kačení mýdlo aneb Mejdlíčko. „Jde o výstavu fiktivních obalů na cukrovinku, která se prodávala před lety snad v každém obchodě. Nebyla však balená. Studenti Univerzity T. Bati ve Zlíně na svých návrzích ukazují, jak by případné krabičky na tuto sladkost mohly vypadat,“ vysvětlila Petráková.

Hosté vybraných restaurací ve městě si po čas víkendu mohli užít také Ptačí hody, během kterých tam nabízeli nejrůznější drůbeží speciality.

Hlavní partneři