Lázeňský areál prošel největší proměnou v historii.

Vzhledem k tomu, že většina prací byla dokončena již na přelomu května a června, byl areál oficiálně předán veřejnosti k užívání ve čtvrtek 19. června. Slavnostní akt otevření se proběhl na závěr koncertu Hudby Hradní stráže a Policie ČR za účasti generálního ředitele Lázní Luhačovice, a.s., MUDr. Eduarda Bláhy, autora celkového řešení nových výsadeb v lázeňském parku prof. Ivara Otruby, předního znalce v oboru architektury a urbanismu, a Ing. Aleny Vránové, hlavní architektky projektu.

Lázeňský areál v Luhačovicích je vyhlášený řadou architektonicky ceněných staveb i svou celkovou rozlohou. V současné době vrcholí zásadní změna, která se týká zeleně. Akciová společnost Lázně Luhačovice připravovala projekt obnovy zeleně koncepčně již od roku 1992 ve spolupráci s odborníky z tuzemska i zahraniční. Celé území, jehož se revitalizace týká, je v majetku akciové společnosti a je součástí městské památkové zóny. Autorem celkového řešení nových výsadeb v lázeňském parku je profesor Ivar Otruba, přední znalec v oboru architektury a urbanismu uznávaný u nás i v zahraničí. Projekt je součástí komplexního řešení Revitalizace lázeňského areálu Luhačovice, který se zabývá celkovou obnovou cestní sítě a technického vybavení a je zároveň součástí širších záměrů města, na které lázeňský park navazuje. Jedná se hlavně o právě započatou celkovou rekonstrukci ulice Dr. Veselého.
„Cílem revitalizace je zlepšení kvality lázeňského prostředí při zachování stávajících hodnot areálu parku. Po nedávno zpřístupněném pítku pramene Nový Jubilejní je to další z řady filantropických počinů naší společnosti,“ řekl generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s., MUDr. Eduard Bláha. Termín realizace byl stanoven na období od listopadu 2013 do prosince 2014.
Vzhledem k tomu, že se jedná o výjimečný zásah, který ovlivní pohled na Luhačovice na několik dalších generací, byl i rozsah prací zcela mimořádný. V listopadu bylo vykáceno celkem 283 vzrostlých stromů, 2 320 m2 keřů a 962 m2 nárostů. „Káceny byly zejména stromy přestárlé a provozně nebezpečné, které ohrožovaly bezpečný pohyb návštěvníků. Řada stromů vykazovala špatný zdravotní stav se sníženou vitalitou a mnohé byly nakaženy houbovou infekcí. Některé stromy označili odborníci přímo za havarijní,“ zdůraznil E. Bláha.
Po vykácení a odstranění přestárlých dřevin a nevzhledných přerostlých keřů bylo ještě na podzim během pouhých čtyř týdnů vysázeno téměř pět set nových vzrostlých stromů. V jarních měsících práce pokračovaly především výsadbou tisícovek keřů a trvalek. V lázeňském areálu se tak vysadilo celkem 476 stromů, 15 290 keřů, 7 499 trvalek a bude ošetřeno 104 dřevin. Celkově se jedná o zeleň se zvýšenými nároky na kvalitu. Stromy svým původem i celým obdobím života pocházejí ze shodných klimatických oblastí jako jsou Luhačovice. „Většina nově vysazených stromů a keřů patří k dřevinám, které jsou nejen velmi kvalitní, ale nejsou běžně vysazovány. Mnohé z nich zdobí jen zámecké parky nebo botanické zahrady,“ sdělil výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a.s., Ing. Jiří Dědek, MBA.
K hlavním dominantám parku patří nepřehlédnutelné zelené stromořadí kulovitých javorů podél řeky Šťávnice, které pokračuje téměř přes celé Lázeňské náměstí. V přemostěném úseku se dokončují pravidelné květinové záhony růží a levandulí, které budou symbolizovat řeku vystupující na povrch. Rozšířena byla i travnatá plocha na náměstí před Společenským domem a v jižní části parku vznikla buková alej, která s nově vytvořeným chodníkem propojila promenádu s lázeňskou kolonádou. Dále byla upravena japonská zahrada vedle hotelu Jestřabí a u Bruselské fontány před hotelem Dům B. Smetany byly vysazeny stálezelené keře. Pavilon pramene Nový Jubilejní zdobí rododendrony a proměnou prošlo také okolí vily Alpská růže i Vily pod lipami, kde vzácné vřesovce navozují dojem horského prostředí. Obnova zeleně největší moravské lázně omladila a celý areál se provzdušnil a skýtá řadu dříve nepoznaných průhledů.
Projekt obecně prospěšné společnosti Lázeňská kolonáda Luhačovice „Revitalizace zeleně v lázeňském areálu Luhačovice“ je spolufinancován v rámci Operačního programu Životní prostředí z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) a Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF). Celkové výdaje projektu činí cca 27,8 mil. Kč, dotace ze SFŽP činí cca 3 mil. Kč, dotace z ERDF činí cca 17 mil. Kč. Celková výše dotace činí cca 20 mil. Kč. Zbývajících 7, 8 mil. Kč poskytla Lázeňské kolonádě Luhačovice, o. p. s. akciová společnost Lázně Luhačovice.

 run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’51961′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚898‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚51961‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

Hlavní partneři