Mrazy sice některá zřídla zastaví, ale ne Vincentku nebo Ottovku

Už od podzimu se lidé přijíždějící do Luhačovic občas dotazují, zda a jak jsou prameny otevřené přes zimu. „Chtějí také často vědět, jestli se také koná nějaké uzavírání pramenů, když se tu každoročně pořádá jejich slavnostní otevírání," ilustruje zájem turistů o toto téma pracovnice luhačovického Městského turistického a informačního centra Eva Jordánová.

 Příchozím tak ona či někdo z kolegů v infocentru musí vysvětlovat, jak se věci mají. „Otevírání pramenů je spíše zahájením lázeňské sezony a bývají puštěny už dlouho před touto akcí, která je až v květnu. Ale kdy se některá veřejná zřídla fakticky uzavřou či naopak otevřou, závisí ale právě na konkrétním příchodu a konci zimního počasí,“ nastínila Jordánová s tím, že jde o rozhodnutí lidí, kteří mají zřídla na starost. Jedním z nich je i balneotechnik akciové společnosti Lázně Luhačovice Vladimír Horálek. Jak informoval druhého prosince, kdy celou republiku už trápil příchod prvního sněhu a náledí, některé z pramenů museli už kvůli počasí uzavřít. „Musí se jednak vypustit potrubí, aby kvůli roztažení vody mrazem nepopraskalo, a také se ze stejného důvodu sundají dekorativní skleněné nádoby, kterými voda protéká, pokud jsou na prameni umístěny,“ přiblížil Horálek. Některé prameny tak nejsou přes zimu přístupné a obvykle bývají znovu k dispozici nejdříve koncem března. „Už se zavíral pramen Dr. Šťastného a Nový Jubilejní. Ottovku si lidé přes zimu nenatočí v altánu, ale ochutnat ji z kohoutku u pár metrů vzdálené kamenné zídky, je možné neustále. Voda má v sobě totiž tolik minerálů, že zde nezamrzne, ale úzké trubky, které prameny dovádějí k některým pítkům pro veřejnost, by poškozeny mrazem mohly být,“ poznamenal Horálek. Návštěvníci lázní se také rozhodně nemusejí bát o možnost načepovat si čerstvou Vincentku, tedy vodu z nejslavnějšího z luhačovických pramenů. „Je přístupná v zastřešené a vytápěné hale, takže zamrznutí zřídla pro veřejnost nehrozí. Stejně tak pramen Aloiska je umístěn v altánku a je běžně přístupný,“ poznamenal Horálek. Tato zřídla tak mohou lidé navštívit podle otevírací doby, která je u Vincentky obvykle v nejbližších měsících stanovena na 7:30-11:00 a 13:00-17:30, ale i zde jsou z provozních důvodů některé výjimky, jak vyplývá z informací o otevírací době Aloisky a Vincentky, které najdete ZDE. Napít se Aloisky mohou lidé ale i mimo uvedené hodiny, a sice u pítka umístěného po straně stavby, která pramen zastřešuje.

V současnosti je stále také přístupný pramen Svatého Josefa, který však patří společnosti Royal Spa, provozující v Luhačovicích například hotel Miramare. „Zatím je pramen puštěný, ale jakmile se dostane venkovní teplota po několik dnů na pět pod nulou, budeme ho muset uzavřít,“ poznamenal Petr Válek, který spravuje zřídla za uvedenou společnost. Příchodu zimy se v tomto ohledu nemusejí bát lidé, kteří si oblíbili nejnovější z luhačovických pramenů Violu. Ten je totiž doveden také přímo do lázeňského léčebného domu Praha, kde je k dispozici po celý rok, což potvrdili i v recepci hotelu. Mnohé luhačovické prameny si lze tedy v pohodě užít i během přicházející zimy.

 

Hlavní partneři