Vlajka pro Tibet na hotelu Radun

V úterý 10. března 2014 v 9:00 hodin vyvěsíme u příležitosti světového dne Tibetu na hotel Radun tibetskou vlajku a v restauraci hotelu Radun budeme podávat tibetské menu.

Až do čtvrtku 12. března můžete v Radunu ochutnat tradiční tibetské pokrmy, jako je thukpa (nudlová polévka se zeleninou a masem), momo (malé knedlíčky plněné masem), dresi (sladká rýže ochucená kardamomem a šafránem) nebo třeba tibetský máslový čaj po-ča. Veškerý výtěžek z prodaného menu zašleme tibetským uprchlíkům v severoindickém údolí Spiti a tam bude použit na dokončení stavby dívčí tibetské školy.

Letos se luhačovický hotel Radun již po páté zapojí do mezinárodní kampaně Vlajka pro Tibet, která každoročně připomíná výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci v roce 1959. Zemřelo při něm na 80 000 Tibeťanů, přes milion dalších zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

„Již od roku 2010, kdy jsme zrekonstruovaný hotel Radun otevřeli, se snažíme rozšířit povědomí o politické i sociální situaci v Tibetu, protože mnoho lidí ani netuší, co se tam děje. Cílem akcí s tibetskou tématikou, které v Radunu sami organizujeme, je zejména představovat tibetskou kulturu českým lidem. Je to pro nás v mnohém velmi obohacující, a zároveň je to důležitá pomoc pro Tibeťany. Vyvěšení tibetské vlajky je z našeho pohledu symbolický projev solidarity s jiným okupovaným národem. Myslím, že je naší povinností soucítit s národem, kde se pro svobodu v posledních letech obětovalo už 137 lidí stejným způsobem jako u nás Jan Zajíc a Jan Palach,“ řekla Jana Nesázalová, majitelka hotelu Radun.

V Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity. Tibeťané nemohou používat své státní symboly (například tibetskou vlajku, státní znak), dochází k diskriminaci tibetského jazyka (na úřadech, v nemocnicích a většině škol je úředním či vyučovacím jazykem čínština) a v důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu také k diskriminaci rasové. Tibeťané se stali menšinou ve své vlastní zemi. Tibeťanům je také odpíráno právo na vzdělání (podle oficiální statistiky čínské vlády je míra negramotnosti Tibeťanů starších 15 let více než 50%). Hotel Radun dlouhodobě podporuje tibetskou komunitu uprchlíků v indickém údolí Spiti, kde zejména pravidelně přispívá na výstavbu dívčí tibetské školy.

Hlavní partneři