FOTOGALERIE: Luhačovická kolonáda se otevřela veřejnosti

Stovky lidí se přišly podívat 27. listopadu na zrekonstruovanou kolonádu, která se ten den po dlouhých měsících oprav poprvé otevřela veřejnosti. Pro příchozí byla připravena řada stánků s občerstvením a koncert skupiny Stanley Dixie Street Band v hale Vincentka. Po něm slavnostně přestřihli pásku generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha a starosta Luhačovic Marian Ležák. Následovala krátká světelná šou, která rozehrála kolonádu barevnými tóny. Barvami hýřil také vodotrysk u kolonády, jehož pestré měnící se nasvětlení bude před kolonádou k vidění natrvalo. Závěr akce přinesl bohatý ohňostroj.  

Oprava kolonády a již o něco dříve zpřístupněné haly Vincentka přišla na více než 115 milionů Kč, přičemž více než 98 milionů bylo hrazeno z fondů EU v rámci programu IROP, zbytek financovaly Lázně Luhačovice,a.s.

Kolonáda byla rekonstruována za pečlivého dozoru památkářů a snahou bylo zachovat co nejvíce její původní ráz. Mezi několika málo novinkami na kolonádě patří druhé pítko Vincentky uprostřed kolonády umožňující dostupnost této léčivé vody i mimo provozní dobu haly Vincentka. Nově bylo otevřeno informační centrum umístěné v prostorách kolonády přilehlých k hale Vincentka a obnoveny byly také další dříve používané komerční prostory kolonády. V nich mají sídlit zajímavé obchůdky i moderní gastronomické provozy s venkovními zahrádkami a lehkým občerstvením (jako např. creperie), díky kterým celý prostor ožije. Kromě infocentra zatím ale nejsou obsazeny. Fungovat by měly začít až v příštím roce.

Návštěvníci ocení ovšem už teď, že zpřístupněna byly nově dříve nepoužívaná atria, také objevená původní studna pramene Vincentky. Těšit se návštěvníci kolonády mohou z krásné repliky původní mozaikové dlažby, obnovený světlík nad ústředním motivem mozaiky. V rámci oprav proběhla celková rekonstrukce osvětlení (repliky svítidel ve stropních podhledech, osvětlení čelní římsy kolonády, osvětlení na sloupech u bývalého pramene Amandka.

Hlavní partneři