Pramen Dr. Šťastného

Nejzajímavější, asi nejchutnější z luhačovických pramenů, objevený počátkem 20. století během kopání studny Janovky, v jejímž dnu se prováděl zkušební vrt. V hloubce 39 metrů nastala erupce proplyněné minerální vody, která začala stříkat do výše 20 metrů. Pramen se stal evropskou senzací a dostal jméno Gejzír. Až později byl pojmenovaný podle MUDr. Františka Šťastného, lékaře umučeného nacisty za pomáhání raněným partyzánům. Vydatnost pramene se reguluje na 5 litrů za minutu.

Kde najdu minerálku?

Minerální pramen Dr. Šťastného vyvěrá na severozápadním úpatí Velké Kamenné severozápadně od luhačovického Lázeňského divadla. Ostatní prameny – mapa

Pramen Dr. Šťastného: Na co pomáhá?

Pramen Dr. Šťastného je přírodní, velmi silně mineralizovaná, jodová, uhličitá, minerální voda hydrogenuhličitano-chlorido-sodného typu se zvýšeným obsahem lithia, stroncia, barya, bromidů, fluoridů a kyseliny borité. Je studená, hypertonická. Luhačovické vody pomáhají při léčbě dýchacích nebo trávicích potíží, prospívají také lidem s cukrovkou či po onkologické léčbě, podporují krevní oběh.

Pitné kúry

Pramen Dr. Šťastného má nejméně výraznou chuť, pro pacienty nejpřijatelnější, a používá se k pitným kúrám pro ozdravění organismu dle doporučení lékaře.

A co další minerální prameny v Luhačovicích?